MENU

Projekt „Akademia Muzyki 2018”

Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Görzig i Szkołą Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Sulęcinie realizuje projekt pn. „Akademia Muzyki 2018”, który odbywa się w Filharmonii Gorzowskiej cyklicznie od 2014 roku i jest dofinansowywany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020, w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej „Redukować bariery - wspólnie wykorzystywać silne strony”.

Uczestniczące w projekcie dzieci w wieku szkolnym (klasy I-VI) z Polski i Niemiec wezmą udział w warsztatach muzycznych, które odbędą się 10 kwietnia 2018 r. oraz 8 maja 2018 r.  w CEA –Filharmonii Gorzowskiej. Warsztaty poprowadzi moderator wraz z muzykami Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Zostaną one wzbogacone ilustracją multimedialną, opatrzoną komentarzem słownym moderatora. Warsztaty prowadzone będą pod hasłem „MUZYCZNA MAPA EUROPY”.

Podczas warsztatów 10 kwietnia młodzi uczestnicy zabrani zostaną w muzyczną podróż do Francji. Dzieci poznają bliżej francuskich kompozytorów: Claude Debussy, Dariusa Milhaud czy Charlesa Bordesa. Zobaczą związki muzyki z malarstwem. Odkryją, jak wiele może łączyć różne rodzaje sztuk. Poznają impresjonizm w twórczości Moneta czy Renoira, a także ekspresjonizm w malarstwie Muncha. Razem z moderatorką po Paryżu oprowadzać będzie uczestników Gaelle Dohen, flecistka Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej w towarzystwie kwartetu smyczkowego, składającego się również z naszych muzyków. Gaelle jako rodowita Francuzka, dzięki swojej muzyce pomoże dzieciom poczuć francuskie impresje.

8 maja po muzycznych drogach Portugalii oprowadzi uczestników warsztatów oboista Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, rodowity Portugalczyk, Daniel Bernardino. Dzieci dowiedzą się dzięki niemu, że Portugalia, to nie tylko piłka nożna, ale m. in. bogata tradycja amatorskiego wykonawstwa muzyki przez orkiestry dęte. Usłyszą "Fado" czyli tradycyjną muzykę portugalską, którą poznają bliżej dzięki kompozycjom Amalii Rodrigues zwanej "królową Fado". Usłyszą też gitarowe kompozycje Carlosa Paredesa i wokalne dzieła Jode Afonso.

 Na zakończenie spotkań muzycznych polscy i niemieccy uczestnicy projektu otrzymają książeczkę edukacyjną pt. „Nutka Zosia na tropie”, będącą swoistym przewodnikiem po tajemnicach świata muzyki. Do książeczki dołączona będzie płyta CD z zestawem ćwiczeń i zabaw, których wykonanie utrwali zdobytą wiedzę i urozmaici lekturę. Całość będzie wydana w polskiej i niemieckiej wersji językowej.
Nadrzędnym celem realizowanego cyklicznie projektu „Akademia Muzyki 2018” jest upowszechnianie wiedzy o muzyce, instrumentach, kompozytorach, formach i stylach muzycznych, poprzez zachęcanie słuchaczy do aktywnego udziału w warsztatach. Jednocześnie realizacja projektu w znacznym stopniu przyczynia się do nawiązywania i pogłębiania współpracy transgranicznej między partnerami w dziedzinie edukacji  kulturalnej, a wydana w trakcie realizacji publikacja polsko–niemiecka przyczyni się do likwidacji barier w dostępie do oferty kulturalnej CEA-FG skierowanej do najmłodszych.

akademia muzyki 2018

PRO EUROPA VIADRINA
Realizacja   Virtualnetia.com