MENU

Grzegorz Duchnowski utwór wokalno¬instrumentalny pn. "Stabat Mater".

CEA- Filharmonia  Gorzowska w sezonie artystycznym 2015/2016 realizuje zadanie pn: Grzegorz Duchnowski utwór wokalno-instrumentalny pn. "Stabat Mater". Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia  kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Głównym celem projektu jest powstanie Koncertu na chór mieszany, sopran, perkusję i orkiestrę smyczkową pn. STABAT MATER Grzegorza Duchnowskiego oraz prawykonanie i nagranie utworu, które odbędzie się 20 marca 2016 roku w  kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski. W koncercie i nagraniu wezmą udział: Dororta Szczepańska (sopran), Poznański Chór Kameralny oraz muzycy Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.
Inicjatywa znakomicie wpisuje się w realizowaną przez CEA - FG ideę promocji muzyki polskiej oraz polskich kompozytorów.

Stabat Mater to czteroczęściowa kantata o zmiennej obsadzie na sopran, chór mieszany, orkiestrę  smyczkową i perkusję, to utwór, w którym integrować  się będą z sobą dwa rodzaje tekstów:  oryginalny, sakralny tekst Stabat Mater oraz fragmenty polskiej poezji maryjnej; od średniowiecznej  Bogurodzicy do Norwida czy Wyspiańskiego. Poezja maryjna to świadectwo szczególnego kultu do  Matki Bożej, wyraz przeżycia religijnego, znak tożsamości narodowej wielu pokoleń Polaków w ciągu  wieków. Ta poezja to świadectwo przeżycia mistycznego i estetycznego poetów, idącego przez  epoki, konwencje literackie, wzorce stylistyczne. W twórczości orkiestrowej Grzegorza  Duchnowskiego utwór ten zajmować  będzie ważne miejsce ze względu na daleko posuniętą redukcję  środków wyrazu.  Potężna siła emocjonalna muzyki ujawniać  się tu będzie bez efektownej szaty brzmieniowej i zejmujące uczucie szuka bezpośredniego ujścia poprzez prostotę ¬ melodii, harmonii, faktury, często nawet pulsu rytmicznego ¬ i skupienie. Kompozytor w  tym utworze będzie dążył do archaizacji brzmienia, które mieszać  się tu będzie ze współczesnymi,  świeżymi kombinacjami dźwięków. Szmerami i wysublimowanymi efektami dźwiękowymi instrumentów  perkusyjnych. Aparat wykonawczy, dotyczy to szczególnie instrumentów perkusyjnych, zostanie  wzbogacony o dodatkowe i niekonwencjonalne środki wydobycia „dźwięków”, tj: butelki, papier,  drewno i metal.  Innowacyjny i niezwykle oryginalny sposób łączenia jak i redukcji środków muzycznych oraz unikanie  brzmieniowego blasku będą uderzać  już na pierwszy rzut oka w samym, jakże skromnym obrazie  partytury. Jednak, co trzeba mocno podkreślić, zewnętrzna, ascetyczna czasem surowość  muzycznego kształtu i sposobu wypowiedzi  łączy się z wewnętrznymi emocjami i z niezwykłą precyzją  wyrażanych treści.
  
 
 
WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Monika Wolińska / dyrygent
Dorota Szczepańska / sopran
Poznański Chór Kameralny
Bartosz Michałowski / przygotowanie chóru
 
20 MARCA 2016 r. godz. 19.00
KONCERT ORATORYJNY – MUZYKA I SACRUM

IMIT
MKiDNDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
virtualnetia  projektowanie stron internetowych