MENU

AKADEMIA MUZYKI - SEZON 2021/2022

AKADEMIA MUZYKI
PRZEDSZKOLA i SZKOŁY PODSTAWOWE

 
Akademia Muzyki to adresowany do dzieci i młodzieży cykl audycji muzycznych, który uczy świadomego obcowania z muzyką klasyczną oraz ma na celu systematyczne upowszechnianie wiedzy o utworach, kompozytorach, instrumentach, epokach i stylach muzycznych. Formuła audycji łączy w sobie elementy koncertu oraz lekcji, z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania. Każdy temat omawiany jest przez prowadzącego w oparciu o specjalnie dobraną literaturę muzyczną oraz multimedia ilustrujące i uzupełniające omawiane zagadnienia. Dodatkowym atutem audycji prowadzonych przez Filharmonię Gorzowską jest profesjonalna przestrzeń koncertowa, która – dzięki swojej doskonałej akustyce – stanowi najlepsze miejsce odbioru muzyki.
Audycje odbywają się w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej i prowadzone są przez Natalię Makuch i Katarzynę Winkiewicz-Wiecław – wiolonczelistki Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.

Tematem przewodnim Akademii Muzyki w sezonie 2021/2022 będą najwięksi kompozytorzy w historii muzyki, stąd hasło tej edycji: UWAGA – GENIUSZ!

Regulamin udziału w działaniach edukacyjnych dla grup zorganizowanych
 

Kalendarz audycji z cyklu AKADEMIA MUZYKI w sezonie 2021/2022
UWAGA – GENIUSZ!

 
PLANETA B.A.C.H.
4-7 października 2021

9:00, 10:00, 11:00

Nasze opowieści o muzycznych geniuszach zaczniemy od Mistrza Jana Sebastiana Bacha i jego muzyki, uznawanej za wzór doskonałości. Poznamy instrumenty oraz formy muzyczne, które szczególnie sobie upodobał oraz najważniejsze fakty związane z jego twórczością. Nie zabraknie też ciekawostek – dowiemy się, ile trwał najdłuższy spacer genialnego kompozytora, dlaczego ciągle miał problemy w pracy, co sprawiało, że zrzucał swoim uczniom peruki i co łączy go z matematyką. 
 
UŚMIECH BEETHOVENA
2-4 listopada 2021

9:00, 10:00, 11:00
Gdyby ogłosić plebiscyt na największego buntownika i indywidualistę w historii muzyki, Beethoven nie miałby sobie równych. Jego geniusz sprawił, że muzyka klasyczna zrobiła krok milowy naprzód, a jego pomysły stały się drogowskazem dla następnych pokoleń kompozytorów. Aż trudno uwierzyć, że sprawca takiej rewolucji, pisząc swoje najdoskonalsze dzieła, był już zupełnie głuchy. Słuchając jego muzyki, dowiemy się, dlaczego nazywano go „ponurakiem”, co spędzało mu sen z powiek i jak pchła skomplikowała mu życie.
 
CZARODZIEJ MOZART
6-9 grudnia 2021

9:00, 10:00, 11:00
Nasz kolejny Geniusz poznał nuty i nauczył się je zapisywać wcześniej niż zaznajomił się z alfabetem. Uznany za cudowne dziecko swój pierwszy utwór napisał jako pięciolatek. Po jednym wysłuchaniu nieznanej kompozycji, potrafił bezbłędnie zagrać ją z pamięci. W rękopisach jego dzieł nie ma poprawek, bo od razu były doskonałe. Przed ukończeniem 20. roku życia znany był już w całej Europie. Czas na spotkanie z Mistrzem Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem i jego genialną muzyką. Będzie ciekawie, zabawnie i śpiewająco. 
 
KLASYKA PANA FRYDERYKA
10-13 stycznia 2022

9:00, 10:00, 11:00
Na spotkanie z kolejnym Geniuszem nie musimy się nigdzie wybierać. Tym razem zostajemy w Polsce, by podążać śladami wielkiego Fryderyka Chopina. Któż o nim nie słyszał… Wśród wszystkich polskich kompozytorów jego nazwisko wymieniane jest najczęściej, a jego muzykę grają pianiści na całym świecie. Słuchając jego utworów, sprawdzimy, jak mały Frycek wyrósł na wielkiego Fryderyka, a przy okazji dowiemy się, czy jako dziecko lubił grać na fortepianie, na czym przyłapała go pani w szkole, czyim był fanem i jak znalazł się w dalekim kosmosie.  
 
BALETOWY ZAWRÓT GŁOWY
14-17 marca 2022

9:00, 10:00, 11:00
Nasz piąty Geniusz – Piotr Czajkowski – to twórca wyjątkowych przebojów tanecznych. W końcu Jezioro łabędzie czy Dziadek do orzechów to arcydzieła baletowe, które swoją wielką popularność zawdzięczają właśnie jego muzyce. To ona sprawiła, że te baśniowe opowieści trafiły na wielkie sceny, by zachwycać nas swoją magią. Przedstawiając postać wielkiego rosyjskiego twórcy, przypomnimy najpiękniejsze fragmenty jego baletów, a także dowiemy się co nieco o samym tańcu baletowym. Zaprezentują go i opowiedzą o nim nasi goście – młodzi tancerze szkoły baletowej. 
 
MUZYCZNA LOKOMOTYWA
11-13 kwietnia 2022

9:00, 10:00, 11:00     
Genialny czeski kompozytor – Antonin Dvořak – podobno powiedział kiedyś, że oddałby wszystkie swoje symfonie, gdyby tylko dostał szansę na wynalezienie lokomotywy. Tego marzenia co prawda nigdy nie udało mu się spełnić, ale za to został twórcą wynalazków, które odegrały wielką rolę w muzyce klasycznej; jego wielki talent i różnorodność utworów, które tworzył sprawiły zaś, że sam zasłużył na miano „muzycznej lokomotywy”. Skąd czerpał paliwo do pracy, jak o mały włos nie został rzeźnikiem i dokąd wybrał się parostatkiem? – o tych i innych faktach z życia wielkiego miłośnika czeskiej muzyki i pociągów dowiecie się tylko u nas.
 
UWAGA GENIUSZ! – FINAŁ
16-19 maja 2022

9:00, 10:00, 11:00
Nasze ostatnie spotkanie będzie świetną okazją na szybkie podsumowanie.  Przypomnimy sobie raz jeszcze naszą GENIALNĄ SZÓSTKĘ i spróbujemy odpowiedzieć, co łączyło, a co różniło od siebie naszych bohaterów; poszukamy także ich śladów w muzyce nam współczesnej. Z małymi podpowiedziami sprawdzimy, co udało nam się o każdym z nich zapamietać. Na najlepszych czekają nagrody!

BILETY:
15 zł / dziecko
opiekunowie – wstęp wolny

ZAPISY:
Renata Ochwat
T: 95 73 92 748
Katarzyna Pilawska
T: 95 73 92 700

Zapisy na pierwsze audycje rozpoczną się 30 sierpnia 2021 i na każdy kolejny miesiąc będą prowadzone na bieżąco.

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


Realizacja   Virtualnetia.com