MENU

AKADEMIA MUZYKI - SEZON 2022/2023

AKADEMIA MUZYKI
PRZEDSZKOLA i SZKOŁY PODSTAWOWE

 
Akademia Muzyki to adresowany do dzieci i młodzieży cykl audycji muzycznych, który uczy świadomego obcowania z muzyką klasyczną oraz ma na celu systematyczne upowszechnianie wiedzy o utworach, kompozytorach, instrumentach, epokach i stylach muzycznych. Formuła audycji łączy w sobie elementy koncertu oraz lekcji, z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania. Każdy temat omawiany jest przez prowadzącego w oparciu o specjalnie dobraną literaturę muzyczną oraz multimedia ilustrujące i uzupełniające omawiane zagadnienia. Dodatkowym atutem audycji prowadzonych przez Filharmonię Gorzowską jest profesjonalna przestrzeń koncertowa, która – dzięki swojej doskonałej akustyce – stanowi najlepsze miejsce odbioru muzyki.
Tematem przewodnim Akademii Muzyki w sezonie 2022/2023 będą wielkie, widowiskowe formy muzyczne i muzyczno-teatralne. Zaczniemy od teatru antycznego, będącego początkiem wszelkich sztuk scenicznych, by następnie odkrywać kolejno sekrety opery, baletu, operetki, oratorium i musicalu.  

Audycje odbywają się w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej i prowadzone są przez Katarzynę Winkiewicz-Więcław – wiolonczelistkę Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej i Natalię Makuch - wiolonczelistkę Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej.
 
Kalendarz audycji z cyklu AKADEMIA MUZYKI w sezonie 2022/2023
 
POD MASKAMI
27-30 września 2022

(wt.-pt.)
9:00, 10:00, 11:00
 
Na pierwszym spotkaniu będziemy podróżować do bardzo odległej przeszłości, bo aż do czasów starożytnych, w których tak naprawdę wszystko się zaczęło… Dowiecie się, jak powstał teatr, kogo i za co oklaskiwała na scenach publiczność antycznej Grecji i antycznego Rzymu, dlaczego aktorzy używali masek i czym dla ludzi była wtedy muzyka. Sprawdzimy też, jak słynni bohaterowie starożytnych mitów i legend radzą sobie w muzyce nowożytnej.
 
OPERA MA GŁOS
21-24 listopada 2022

(pon.-czw.)
9:00, 10:00, 11:00
 
Słyszeliście o teatrze, w którym wszyscy aktorzy śpiewają? To oczywiście opera! I to włąsnie jej przyjrzymy się bliżej. Co łączy ją z teatrem? Kto gra w niej „pierwsze skrzypce” i dlaczego w teatrze operowym muzyków wpuszcza się w kanał? – na te pytania odpowiemy sobie podczas listopadowego spotkania. Zastanowimy się także, czy głos ludzki można nazwać instrumentem muzycznym oraz przypomnimy postać Stanisława Moniuszki – wybitnego polskiego kompozytora i twórcy polskiej opery narodowej.
 
BAŚŃ OPOWIEDZIANA TAŃCEM
9-12 stycznia 2023

(pon.-czw.)
9:00, 10:00, 11:00
 
„Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego dowodzi, że piękne, magiczne baśnie można nie tylko zagrać w teatrze. Można je również opowiedzieć tańcem! Podczas grudniowych spotkań przypomnimy wam najpiękniejsze fragmenty tego dzieła, a także dowiemy się, co takiego w muzyce oznacza słowo balet i na czym polega taniec klasyczny. Opowiedzą o nim nasi goście – młodzi tancerze szkoły baletowej. 
 
WIEDEŃ SIĘ BAWI!
13-16 marca 2023

(pon.-czw.)
9:00, 10:00, 11:00
 
 Podczas naszego marcowego spotkania przeniesiemy się do XIX-wiecznego Wiednia, by poznać gatunek muzyczny zwany operetką oraz dowiedzieć się, jaką rolę w jego powstaniu odegrała słynna rodzina Straussów. Sprawdzimy też, jakie tańce cieszyły się największą popularnością dwieście lat temu, do jakich przebojów wówczas się bawiono i czym były słynne bale wiedeńskie.
 
POTĘGA BRZMIENIA
17-20 kwietnia 2023

(pon.-czw.)
9:00, 10:00, 11:00

Poprzez śpiew można wyrazić bardzo wiele. Wszystko zależy od tego, gdzie i o czym się śpiewa. By dowiedzieć się, jak, kiedy i dlaczego pisano wielkie, potężnie brzmiące dzieła wokalne zwane oratoriami, zajrzymy tym razem pod dachy kościołów. Sprawdzimy przy okazji, kto je komponował i ilu wykonawców potrzeba, by w ogóle je wykonać. Będą też opowieści o organach, a także o kościelnych dzwonach, ich sercach i dzwonnikach.  
 
GRAJ, ŚPIEWAJ, TAŃCZ!
8-11 maja 2023

9:00, 10:00, 11:00
 
Teatr, opera, operetka i balet w jednym? Czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Od tego właśnie mamy musicale, które są wybuchową mieszanką wszystkiego, o czym rozmawialiśmy na poprzednich spotkaniach. I właśnie o musicalu opowiemy podczas naszych ostatnich spotkań w tym sezonie. Przy okazji odwiedzimy Nowy Jork, słuchając największych przebojów z Broadwayu, a także przyjrzymy się kulisom powstawania tych niesamowitych   widowisk.

BILETY:
15 zł / dziecko
opiekunowie – wstęp wolny

ZAPISY:
Renata Ochwat
T: 95 73 92 748

Zapisy na pierwsze audycje rozpoczną się 1 września 2022 i na każdy kolejny miesiąc będą prowadzone na bieżąco.

Regulamin udziału w Akademii Muzyki dostępny jest TUTAJ


Realizacja   Virtualnetia.com