MENU

niedziela 11 listopada 2018
19:00
DYPLOMACJA ZAMIAST KRWI
KONCERT Z OKAZJI 100-LECIA
ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
kup bilet
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy na uroczysty koncert, podczas którego usłyszymy muzykę wielkich polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Mieczysława Karłowicza. Będzie to wieczór pełen polskiej fantazji, symfonicznego rozmachu i głębokiej refleksji.
 
Rozpoczniemy od Moniuszkowskiej Bajki (1848), która należy do najlepszych dzieł instrumentalnych kompozytora. Przebogata inwencja melodyczna i mistrzowska instrumentacja nie tylko zachwycają ucho, ale i rozbudzają wyobraźnię. Można mieć chwilami wrażenie, że muzyka ta odmalowuje historię jak z Andersenowskiej baśni i brzmi jak prawdziwa Opowieść zimowa (jak głosi francuski podtytuł utworu).
 
Wykonanie Fantazji polskiej op. 19 na fortepian i orkiestrę (1893) Ignacego Jana Paderewskiego będzie hołdem nie tylko dla znakomitego twórcy, ale i dla wybitnego męża stanu. Jego aktywna, międzynarodowa działalność polityczna i dyplomatyczna znacząco wpłynęła na ukształtowanie wizerunku Polski niepodległej. Nawiązująca do rodzimej muzyki ludowej, romantyczna w duchu Fantazja polska to jedno z najpopularniejszych dzieł w literaturze pianistycznej, m.in. za sprawą wirtuozowskiej solowej partii fortepianu.
 
W drugiej części koncertu usłyszymy Odwieczne pieśni (1904-1906) Mieczysława Karłowicza. Ten mistyczny w charakterze tryptyk symfoniczny jest bardzo osobistą wypowiedzią kompozytora na temat wartości ponadczasowych i ostatecznych. Kolejne części poetycko opowiadają o wiekuistej tęsknocie, o miłości i o śmierci oraz o wszechbycie. Karłowicz w swojej twórczości wielokrotnie wracał do tych tematów, inspirowany głębokimi przeżyciami z tatrzańskich wędrówek.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent
Hubert Rutkowski / fortepian

PROGRAM:
STANISŁAW MONIUSZKO (1819-1872)
Bajka – uwertura fantastyczna
 
IGNACY JAN PADEREWSKI (1860-1941)
Fantazja polska op. 19 na fortepian i orkiestrę
 
MIECZYSŁAW KARŁOWICZ (1876-1909)
Odwieczne pieśni op. 10

BILETY: 
45 zł / normalny
38 zł / ulgowy
32 zł / balkon

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl
promującego wykonawstwo muzyki polskiej. 

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


Realizacja   Virtualnetia.com