MENU

piątek 16 listopada 2018
19:00
TRZECH MISTRZÓW Z CZECH
KONCERT GOŚCINNY
kup bilet
Podczas tego koncertu na estradzie gościć będziemy jedną z najważniejszych orkiestr w Czechach – znakomitą Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii im. Leoša Janáčka z Ostrawy. Promując twórczość swojego kraju, zespół wykona dzieła kompozytorów zaliczanych do grona największych czeskich osobowości muzycznych.
 
Pionier i kultowy twórca narodowej opery czeskiej Bedřich Smetana oraz romantyk o słowiańskiej duszy Antonín Dvořák byli głównymi orędownikami walki o muzykę narodową. Łącząc w swoich utworach to, co czeskie z tym, co europejskie, stali się wzorem dla przyszłych pokoleń kompozytorów. W pierwszej części koncertu usłyszymy uwerturę do najsłynniejszej opery Smetany – Sprzedana narzeczona (Prodaná nevěsta, 1866) oraz jeden z najpiękniejszych utworów w swoim gatunku – Koncert skrzypcowy a-moll (1879, zm.1880) Dvořáka.
 
Druga część koncertu dedykowana jest twórczości Leoša Janáčka, zaliczanego do najważniejszych czeskich kompozytorów początku XX wieku. Podobnie jak jego wielcy poprzednicy był on admiratorem czeskiego folkloru, zwłaszcza ziemi morawskiej. Podczas koncertu usłyszymy suitę z jego opery Przygody Lisiczki Chytruski (Příhody lišky Bystroušky, 1921-23) oraz Sinfoniettę (1926), w której uwagę przykuwa nietypowo rozbudowana grupa instrumentów dętych blaszanych. Ewenementem jest zwłaszcza ilość trąbek, których w utworze zagra aż dwanaście.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie
Risto Joost / dyrygent
Jan Mráček / skrzypce

PROGRAM:
BEDŘICH SMETANA (1824-1884)
Uwertura do opery Sprzedana narzeczona
 
ANTONÍN DVOŘÁK (1841-1904)
Koncert skrzypcowy a-moll op. 53
 
LEOŠ JANÁČEK (1854-1928)
Suita z opery Przygody Lisiczki Chytruski
Sinfonietta


BILETY: 
45 zł / normalny
38 zł / ulgowy
32 zł / balkon

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


Realizacja   Virtualnetia.com