MENU

piątek 11 stycznia 2019
19:00
GALA GERSHWINOWSKA
KONCERT KARNAWAŁOWY
kup bilet
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Ameryką lat dwudziestych i trzydziestych oraz jej największym muzycznym kronikarzem – George’em Gershwinem. Ten charyzmatyczny twórca sam określił swoją muzykę mianem „muzycznego kalejdoskopu Ameryki, w którym mieszają się rasy i narodowości, blues i wielkomiejskie szaleństwo”. Na program koncertu złożą się jego cztery kompozycje.
Najpopularniejsza z nich Błękitna rapsodia (Rhapsody in blue, 1924) napisana została w niecały miesiąc, we współpracy z wielkim jazzmanem Paulem Whitemanem. Utwór łączy najlepsze elementy rodzimej tradycji jazzowej z europejskim stylem muzyki klasycznej. Po entuzjastycznie przyjętym pierwszym jej wykonaniu Gershwin stał się gwiazdą światowego formatu. To, że sukces ten nie był przypadkowy, udowodnił niecały rok później, pisząc Koncert fortepianowy F-dur (1925). Znajdziemy w nim kolorową mozaikę chwytliwych melodii łączących elementy jazzu, neoklasycystycznej muzyki amerykańskiej oraz europejskiego romantyzmu.
 
Kolejne legendarne dzieło Gershwina – Amerykanin w Paryżu (An American in Paris, 1928) – mimo zarzutów krytyki, spotkało się z wielkim aplauzem publiczności, zachwyconej przede wszystkim sposobem odmalowania przechadzającego się ulicami Paryża Amerykanina oraz oddaniem klimatu tamtejszych ulic (słynne klaksony). Program gali dopełni suita instrumentalna Porgy and Bess (1935), napisana w oparciu o muzykę do opery pod tym samym tytułem.
 
Słuchając muzyki Gershwina w jej najpiękniejszych odsłonach, warto przypomnieć sobie znamienne słowa jego brata: „Całym sobą odzwierciedlał nowoczesność cywilizacji, w której żyjemy. Był tak ekscytujący, jak nagłówki dzisiejszych gazet”.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent
Filip Wojciechowski / fortepian
Marcin Kydryński / prowadzenie gali

PROGRAM:
GEORGE GERSHWIN (1898-1937)
Błękitna rapsodia
Amerykanin w Paryżu
Koncert fortepianowy F-dur
Suita instrumentalna Porgy and Bess

BILETY: 
70 zł / normalny
60 zł / ulgowy
45 zł / balkon

 radio zachód  -------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


Realizacja   Virtualnetia.com