MENU

piątek 22 lutego 2019
19:00
W OGRODACH HISZPANII
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Ten wieczór koncertowy będzie się mienił całą gamą kolorów muzyki hiszpańskiej. Usłyszymy m.in. dwa intermezza będące częściami zarzueli. Ten pochodzący z Hiszpanii gatunek komedii muzycznej w charakterze przypomina nieco operetkę, a nawet musical, bo obok fragmentów śpiewanych znajdziemy w niej sceny mówione oraz tańce. Zarzuela Legenda pocałunku (La leyenda del beso, 1924) napisana przez specjalizujących się w tym gatunku Reveriana Soutullo i Juana Verta to historia zakazanej i nieszczęśliwej miłości Cyganki oraz księcia. Wesele Luisa Alonso (La boda de Luis Alonso, 1897), kompozycja Gerónimo Giménesa, uznawana jest dziś za klasyczny portret Andaluzji w muzyce iberyjskiej.
 
Osobna część koncertu poświęcona będzie muzyce Manuela de Falli – piewcy tradycji hiszpańskiej i twórcy narodowego nurtu w muzyce rodzimej. W programie znalazły się jego trzy nasycone lokalnym kolorytem kompozycje. Noce w ogrodach Hiszpanii (Noches en los Jardines de España, 1915) na fortepian z orkiestrą to wyrafinowane brzmieniowo impresje na temat andaluzyjskich krajobrazów. Usłyszymy w nich zarówno akcenty narodowe, jak i echa francuskich impresjonistów. Dwie suity ze słynnych baletów de Falli to crème de la crème muzyki hiszpańskiej. Pierwsza – z Czarodziejskiej miłości (El amor brujo, 1915) – przywołuje magiczny świat Cyganów i czerpie z tradycyjnej muzyki Andaluzji. Druga zaś – z baletu Trójgraniasty kapelusz (El sombrero de tres picos, 1919) – jest muzyczną mozaiką elementów folkloru z różnych regionów Hiszpanii.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Ruben Silva / dyrygent
Mauricio Silva / fortepian

PROGRAM:
REVERIANO SOUTULLO (1880-1932)
JUAN VERT (1890-1931)
Intermezzo z zarzueli Legenda pocałunku
 
GERÓNIMO GIMÉNEZ (1854-1923)
Intermezzo z zarzueli Wesele Luisa Alonsa
 
MANUEL DE FALLA (1876-1946)
Noce w ogrodach Hiszpanii
Suita z baletu Czarodziejska miłość
II Suita z baletu Trójgraniasty kapelusz

BILETY: 
45 zł / normalny
38 zł / ulgowy
32 zł / balkon

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

Virtualnetia.com   projektowanie stron internetowych