MENU

piątek 1 marca 2019
19:00
PIĘĆ TWARZY WIOLONCZELI
KONCERT KAMERALNY
kup bilet
Ten koncert kameralny będzie okazją, by posłuchać pięknego brzmienia kwintetu wiolonczelowego. Program skomponowany został tak, by pokazać wielowymiarowość i różnorodność brzmienia instrumentu.

Koncert rozpocznie muzyka barokowa i spopularyzowana przez tę epokę Passacaglia skomponowana przez Georga Friedrchicha Händla jako jedna z części jego Suity nr 7 (1720).

 
Medytacyjny utwór Fratres (1977) Arvo Pärta to przykład muzycznego minimalizmu. Dzieło napisane zostało w stworzonym przez estońskiego kompozytora stylu tintinnabuli (łac. dzwonek). Wrażenie grających dzwonków ma dać słuchaczowi poczucie spokoju, harmonii i wewnętrznego wyciszenia. Dla wykonawcy nadrzędną ideą ma być odkrywanie nieskończoności muzyki w najprostszych elementach – w pięknie zagranej nucie, cichym rytmie lub w ciszy.
 
Za to w utworze Deux mouvements (1935) Aleksandra Tansmana – współtwórcy neoklasycyzmu w muzyce światowej – głosy wiolonczel mienią się całą gamą barw i emocji za sprawą licznych kontrastów dynamicznych i rytmicznych.

Nastrojów i kolorów nie brakuje również utworowi Hommage a Maurice Ravel nawiązującemu do twórczości jednego z największych kolorystów w historii muzyki klasycznej.

 
Program dopełnią dwie kompozycje: inspirowana muzyką hebrajską Kol Nidrei (1880) Maxa Brucha oraz jedna z suitcyklu Bachianas Brasileiras (1930-1945) Heitora Villa-Lobosa. Jak wskazuje gra słowna w tytule utworu, usłyszymy w niej niespotykane połączenie żywiołowości brazylijskiego folku z barokowym stylem Johanna Sebastiana Bacha.

WYKONAWCY:
Kwintet wiolonczelowy:
Piotr Więcław / wiolonczela
Katarzyna Winkiewicz / wiolonczela
Natalia Makuch / wiolonczela
Agnieszka Lasek / wiolonczela
Katarzyna Olejnik / wiolonczela

PROGRAM:
GEORG FRIEDRICH HÄNDEL (1685-1759)
Passacaglia

ARVO PÄRT (*1935)
Fratres
 
ALEKSANDER TANSMAN (1897-1986)
Deux mouvements
 
MAHIR CETIZ (*1977)
Hommage a Maurice Ravel
 
HEITOR VILLA-LOBOS (1887-1959)
Bachianas Brasileiras (wybrana suita)
 
MAX BRUCH (1838-1920)
Kol Nidrei op. 47

BILETY: 
25 zł / normalny
20 zł z KARTĄ SENIORA

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

Realizacja   Virtualnetia.com