MENU

piątek 22 marca 2019
19:00
POD MISTRZOWSKĄ BATUTĄ
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Romantyczny, nieznany świat Ignatza Waghaltera i Rachmaninow w najwyższej, mistrzowskiej formie – oto co przyniesie z sobą ten koncert.
 
Nazwisko Waghaltera – polskiego kompozytora, pianisty i dyrygenta żydowskiego pochodzenia – mówi wciąż jeszcze niewiele. Jego muzyka do niedawna nie była w ogóle grywana, a on sam był pomijany jako twórca międzywojennej Europy. W swoich utworach kompozytor zwracał się w stronę romantyzmu i tradycji niemieckiej. Cenił w szczególności „starą szkołę” takich mistrzów jak Mendelssohn, Schumann czy Brahms. Słychać to w Koncercie skrzypcowym A-dur (1911), stawiającym przed solistą spore wymagania. Utwór zachwyca jednak nie tylko wirtuozerią, ale również swoim liryzmem – marzycielskim i momentami wzruszającym.
 
Z nastrojowego świata Waghaltera przeniesiemy się w czasy toczącej się w Europie II wojny światowej. Wtedy to Rachmaninow zmuszony do wyjazdu z Rosji emigruje do Ameryki. Tam, choć komponuje i dużo koncertuje, wciąż tęskni za domem. Echa tej historii odnajdziemy m.in. w napisanych wówczas Tańcach symfonicznych (1940), które wieńczą tym samym twórczość wielkiego Rosjanina. Jest w nich amerykańska nowoczesność, taneczna energia, gershwinowski jazz i fascynacja big-bandem. Są ślady Strawińskiego i Mahlera. Pomiędzy tym wszystkim słyszymy samego Rachmaninowa i jego wielką tęsknotę za Rosją.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Marek Pijarowski / dyrygent
Aleksandra Kuls / skrzypce

PROGRAM:
STANISŁAW MONIUSZKO (1819-1872)
Uwertura do opery Paria

IGNATZ WAGHALTER (1881-1949)
Koncert na skrzypce i orkiestrę A-dur op.15
 
SIERGIEJ RACHMANINOW (1873-1943)
Tańce symfoniczne na orkiestrę op. 45

BILETY: 
55 zł / normalny
48 zł / ulgowy
40 zł / balkon

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

virtualnetia  projektowanie stron internetowych