MENU

piątek 12 kwietnia 2019
19:00
REQUIEM VERDIEGO
KONCERT ORATORYJNY
kup bilet
Gdy Messa da Requiem (1874) Giuseppe Verdiego wchodzi na afisz, nie można tego przegapić. To jedno z najważniejszych dzieł w historii muzyki. Niezależnie od czasów i miejsca – zawsze jest oczekiwane i komentowane; budzi przy tym wiele emocji, a nawet kontrowersji. Należy więc zrobić wszystko, by móc je wysłuchać, a gdy się nie uda – żałować, że okazja przepadła.
 
W monumentalnym i otoczonym kultem Requiem Verdiego przenikają się dwa światy – sacrum i profanum, religijne skupienie i operowo-teatralna ekspresja. To z powodu tej ostatniej wielokrotnie już przywoływano pełne ironii słowa Hansa von Bülowa, że to „ostatnia opera Verdiego, chociaż w kościelnej sukience”. Choć za swoje słowa niemiecki dyrygent przeprosił, to rzeczywiście charakter tej żałobnej mszy nie różni się specjalnie od ostatnich oper kompozytora. Znajdziemy w nim m.in. liczne kontrasty kolorystyczne, silny dramatyzm, a także środki stosowane przez Verdiego w monumentalnych dziełach scenicznych: czterogłos, liryczne arie czy popisowe partie solo.
 
Czas pokazał jednak, że to właśnie „operowość” Verdiowskiego Requiem jest jego niepowtarzalnym wyróżnikiem, przysparza mu rzesze wielbicieli i sprawia, że od lat jest ono jednym z najchętniej słuchanych dzieł swego gatunku.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent
Ewa Vesin / sopran
Bernadetta Grabias / mezzosopran
Tomasz Kuk / tenor
Wojciech Gierlach / bas
Polski Narodowy Chór Młodzieżowy
Agnieszka Franków-Żelazny / kierownictwo artystyczne PNChM

PROGRAM:
GIUSEPPE VERDI
Messa da Requiem

BILETY: 
60 zł / normalny
50 zł / ulgowy
40 zł / balkon

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

Realizacja   Virtualnetia.com