MENU

piątek 8 lutego 2019
18:00
OTWARCIE WYSTAWY
RESZKOWIE – MISTRZOWIE POLSKIEGO BEL CANTA
kup bilet
„Reszkowie - mistrzowie polskiego bel canta”, czyli opowieść o wybitnych polskich śpiewakach, dziś już nieco - choć niesłusznie - zapomnianych. Józefina, Jan i Edward to rodzeństwo, które pod koniec XIX wieku wystąpiło na wszystkich liczących się scenach Europy i USA. Ich nazwiska zawsze kojarzono z Polską, bo oni sami podkreślali swój związek z nią na każdym kroku. 

Rodzeństwo pochodziło z Warszawy. Ich rodzice Emilia i Jan Reszkowie prowadzili dom otwarty, w którym bywał choćby Stanisław Moniuszko. I to właśnie ojciec polskiej opery narodowej był jednym z tych, który odkrył niezwykły talent oraz piękno głosów rodzeństwa. Dlatego też rodzice podjęli decyzję o ich kształceniu w kierunku śpiewu operowego. Jako pierwsza karierę zrobiła najmłodsza Józefina. Podziwiano ją w najlepszych teatrach Europy: Wenecji, Paryżu, Mediolanie, Londynie, Madrycie. Jej bracia poszli jeszcze dalej, obu bowiem udało się zrobić karierę na największych scenach operowych świata, w tym w samej nowojorskiej Metropolitan Opera.


Wystawę poświęconą dziejom niezwykłego rodzeństwa otworzy Wiesław Pietruszak - znany drezdenecki meloman oraz organizator słynnych festiwali organowych, z którego zbiorów pochodzą  prezentowane fotografie.  

Wystawę można będzie oglądać od 8 lutego do 4 marca 2019 w foyer Filharmonii Gorzowskiej. 
Realizacja   Virtualnetia.com