MENU

piątek 9 kwietnia 2021
19:00
ALCHEMIA SNU, KONCERT SYMFONICZNY
ALCHEMIA SNU
KONCERT ODWOŁANY
kup bilet
Szanowni Państwo,
z uwagi na trudną sytuację pandemiczną odwołana została transmisja on-line koncertu symfonicznego ALCHEMIA SNU. Zaplanowany na ten wieczór program w wykonaniu zaproszonych do udziału w koncercie Artystów zaprezentujemy Państwu w przyszłym sezonie artystycznym. Już dziś serdecznie zapraszamy.


Zespół Filharmonii Gorzowskiej


Za sprawą muzyki najsłynniejszego fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa oraz genialnego Felixa Mendelssohna czeka nas bardzo romantyczny wieczór z onirycznym wątkiem w tle. W programie – utwory uznane za największe osiągnięcia obu twórców, doskonale ukazujące ich styl oraz indywidualizm.
Koncert skrzypcowy d-moll (1904 / zm. 1905) Sibeliusa to najczęściej wykonywany i nagrywany koncert XX wieku oraz jeden z najpiękniejszych utworów w literaturze skrzypcowej. Jego niezrównana uroda idzie w parze z nader wymagającą techniką eksponującą wirtuozowskie możliwości instrumentu solowego. Choć powstał już na początku XX wieku – w czasach powszechnego poszukiwania w muzyce nowych rozwiązań – utrzymany jest w stylu późnego romantyzmu, któremu kompozytor pozostawał wierny w całej twórczości. Romantyzm Sibeliusa jest jednak wyjątkowy, niepowtarzalny, przepełniony charakterystyczną aurą, tajemniczym niepokojem i smutkiem mającym w sobie wiele z surowych skandynawskich krajobrazów.
Autor drugiego arcydzieła już od dziecka uznawany był za geniusza. Muzyczna historia Snu nocy letniej zaczęła się od Uwertury (1926), którą siedemnastoletni Mendelssohn skomponował pod wpływem lektury Szekspirowskiego dramatu. Bogactwem melodii, oryginalną fakturą, emocjonalnością i dojrzałością pomysłów utwór ten zadziwił i oczarował cały ówczesny muzyczny świat. W 1842 roku, pod koniec swego niedługiego życia, kompozytor uzupełnił ją o serię miniatur, pisząc oprawę muzyczną do inscenizacji Snu nocy letniej Szekspira. Te najciekawsze połączone zostały później w suitę symfoniczną. Do najsłynniejszych należy od lat Marsz weselny, będący nieodzowną częścią większości ślubnych ceremonii.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Sławomir Chrzanowski / dyrygent
Sara Dragan / skrzypce

PROGRAM:
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
Uwertura do opery Don Giovanni

JEAN SIBELIUS (1865-1957)
Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
 
FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1868)
Sen nocy letniej: Uwertura, Scherzo, Intermezzo, Nokturn, Marsz weselny


PGE Energia Ciepła S.A.


-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

virtualnetia.com  projektowanie stron internetowych