MENU

piątek 24 kwietnia 2020
19:00
POCZTÓWKA Z HISZPANII, KONCERT SYMFONICZNY
KONCERT ODWOŁANY / POCZTÓWKA Z HISZPANII
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
KONCERT ODWOŁANY

Podczas tego koncertu za sprawą muzyki będzie bardzo ciepło i wiosennie. Zaczniemy od jednego z najpiękniejszych wiedeńskich walców, następnie posłuchamy urzekającego południowymi melodiami i rytmami españoladas, by wreszcie cieszyć ucho pogodnym, romantycznym brzmieniem symfonii.
Piękny i śpiewny walc Odgłosy wiosny (1882) pochodzi z bogatego dorobku Johanna Straussa syna i pośród ponad stu osiemdziesięciu napisanych przez niego walców uznawany jest za małe arcydzieło. Tym razem słynnego wiedeńskiego walca posłuchamy jednak wiosną, nie zaś jak dyktuje koncertowa tradycja – w karnawale.
Południowym temperamentem tętnić będzie Symfonia hiszpańska (1875) francuskiego kompozytora Édouarda Lalo. Dzieło zachwyca iberyjskim kolorytem i typową dla południowoeuropejskiego folkloru żywiołowością ujętą w ramy solidnego, późnoromantycznego stylu. Napisanie Symfonii zbiegło się z panującą w XIX wieku modą na „hiszpańszczyznę”, w tym na muzykę Półwyspu Iberyjskiego. Objawiało się to powszechną chęcią pisania utworów w „stylu hiszpańskim” zwanych españoladas. Poziom ich bywał różny, choć zdarzały się wśród nich dzieła wybitne. Do tych najbardziej udanych należy Symfonia hiszpańska Lalo przeznaczona na solowe skrzypce z orkiestrą, dająca możliwości wirtuozowskiego popisu zarówno soliście, jak i zespołowi.
Wiosenny repertuar dopełni I Symfonia B-dur (1841) Roberta Schumanna, napisana niedługo po ślubie z ukochaną Klarą, w najszczęśliwszym okresie życia kompozytora. To również jego debiut jako twórcy muzyki symfonicznej. Szczęście osobiste i dobra passa zawodowa wyraźnie wpłynęły na nastrój całego dzieła, przynosząc uśmiech, radość, marzycielski spokój oraz budząc wewnętrznego ducha walki, którą wieńczy symboliczne wiosenne zwycięstwo.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Czesław Grabowski / dyrygent
Roksana Kwaśnikowska / skrzypce

PROGRAM: 
JOHANN STRAUSS II (1825-1899)
Odgłosy wiosny
 
ÉDOUARD LALO (1823-1892)
Symfonia hiszpańska d-moll op. 21
 
ROBERT SCHUMANN (1810-1856)
I symfonia B-dur op. 38 „Wiosenna”


BILETY:
45 zł normalny
38 zł ulgowy
32 zł balkon

Wymiana i sprzedaż abonamentów rozpocznie się 3 września 2019 r.
Regularna sprzedaż biletów na koncerty rozpocznie się 17 września 2019 r.


-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

Realizacja   Virtualnetia.com