MENU

piątek 19 czerwca 2020
19:00
ZAKOŃCZENIE SEZONU 2019/2020
KONCERT ODWOŁANY / KONCERT NA ZAKOŃCZENIE
SEZONU 2019/2020
kup bilet
Zakończenie sezonu to jak zawsze spotkanie ze znakomitą symfoniką w wybornym wykonaniu.
Don Juan (1887-88) to pierwszy poemat symfoniczny Richarda Straussa. Żywiołowa muzyka olśniewa tu kolorytem harmonicznym i orkiestralnym, zaś inwencja tematyczna – świeżością i polotem. Don Juan Straussa to nie cyniczny uwodziciel i awanturnik, lecz z krwi i kości bohater, którego młodzieńczy duch wyzwala się dzięki kobiecemu pięknu, zaś miłość i namiętność stanowią o jego wewnętrznej sile. Dzieło porywa od pierwszych taktów i skupia na sobie po sam finał. Kolejne zwycięstwa Don Juana w jego miłosnych podbojach sprawiają, że muzyka eksploduje niepohamowaną siłą, a sam bohater lśni w jej blasku jak w świetle jupiterów. W dojmującym finale jego wewnętrzny ogień gaśnie; barwy tracą blask i ciemnieją. Pozbawiony miłości Don Juan zostaje sam w ponurym i zimnym świecie.
II Koncert d-moll (1870) Henryka Wieniawskiego w pełni uzasadnia przyznanie  kompozytorowi miana "poety skrzypiec". Polski twórca był bowiem nie tylko wirtuozem dysponującym fenomenalną techniką, ale też wielkim lirykiem. Utwór, zaliczany do największych koncertów epoki romantycznej, powstawał wyjątkowo długo. Pierwsza wersja Koncertu była gotowa w roku 1862, ale praca nad jego ostatecznym kształtem trwała kolejne kilka lat. W efekcie powstało dzieło niezwykle dojrzałe i bardzo osobiste, z olśniewającą i wirtuzowską partią solową skrzypiec, którą usłyszymy w wykonaniu Agaty Szymczewskiej.
Symfonia d-moll (1886-88) Césara Francka wzbudziła we Francji prawdopodobnie więcej emocji niż legendarne podboje Don Juana. Ta jedyna symfonia w dorobku kompozytora, za sprawą śmiałych nawiązań do niemieckiej tradycji muzycznej, w tym do zdobyczy Wagnera i Brahmsa, okazała się dziełem politycznie niepoprawnym i wywołała w paryskim środowisku muzycznym falę ostrej krytyki. Na szczęście muzyka broni się sama i dziś ta pełna melodycznej urody i harmonicznego bogactwa symfonia należy do filharmonicznego kanonu.
 
WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent 
Agata Szymczewska / skrzypce

PROGRAM:
RICHARD STRAUSS (1864-1949)
Don Juan op. 20

HENRYK WIENIAWSKI (1835-1880)
II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
 
CÉSAR FRANCK (1822-1890)
Symfonia d-moll

BILETY:
60 zł normalny
50 zł ulgowy
40 zł balkon

smaczna dieta    radio zachód

Wymiana i sprzedaż abonamentów rozpocznie się 3 września 2019 r.
Regularna sprzedaż biletów na koncerty rozpocznie się 17 września 2019 r.


-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

Realizacja   Virtualnetia.com