MENU

piątek 7 maja 2021
19:00
#BEETHOVEN
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Szanowni Państwo,
w związku z wejściem w życie nowych obostrzeń KONCERT SYMFONICZNY #BEETHOVEN odbędzie się bez udziału publiczności. 
Zapraszamy Państwa na transmisję on-line z tego wydarzenia.
W koncercie będzie można uczestniczyć na żywo za pośrednictwem naszego kanału YouTube oraz na stronie filharmonii w ramach serwisu Facebook.com. Nagranie koncertu będzie dostępne przez kolejne 24 godziny.
 
Do usłyszenia!


Pobierz program koncertu tutaj.

Ludwig van Beethoven – odkrywca nowych światów, geniusz, wizjoner. Swoim charakterem zraził niejednego, w tym wielkich tego świata. Swoją niezależnością i wolnością twórczą fascynował największych cyników, z Gombrowiczem na czele. Powadzony z losem, milowymi krokami wyprzedzał teraźniejszość; nigdy nic nie udawał, tworząc muzykę szczerą, mądrą i czystą.
 
Uwertura koncertowa „Coriolan” (1807) napisana została jako ilustracja muzyczna do dramatu Heinricha Josepha von Collina. Beethovenowi doskonale udało się w niej odmalować  tragizm i wewnętrzny konflikt bohatera  targanego z jednej strony uczuciem zranionej dumy, z drugiej – miłością do ojczyzny. Będąc pod wrażeniem legendy tytułowego rzymskiego wodza, wielki klasyk stworzył dzieło prawdziwie romantyczne, nasycone wielkimi emocjami i piękną szlachetną ideą.
 
I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 (1798) to dzieło pełne optymizmu i pogodnych, chwilami żarliwych  emocji. Beethoven, odwołując się w nim do  fortepianowych koncertów Wolfganga Amadeusa Mozarta, pozostaje przy tradycyjnej formie i tradycyjnych środkach wyrazu, a jednocześnie spogląda już dalej i rozwija własny muzyczny język. Tuż przed  publikacją Koncertu w 1801 roku Beethoven, po dokonaniu ostatnich korekt partytury, wyraził opinię, że to jedna z jego najlepszych kompozycji.    

Zwieńczeniem programu będzie III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica” (1803) –  jedno z najbardziej rewolucyjnych dzieł w całej historii muzyki; dzieło, w którym objawia się w pełni „inny” Beethoven. Buntownicze dysonanse, partytura wymagająca wirtuozerskich umiejętności od muzyków, rozmach i ładunek emocjonalny, podporządkowane wewnętrznej poetyckiej idei, to przymioty, z pomocą których kompozytor stworzył niepowtarzalny świat, obalając osiemnastowieczne przyzwyczajenia i  idiomy oraz nadając muzyce symfonicznej XIX wieku całkiem nową jakość.   


WYKONAWCY: 
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Piotr Sułkowski / dyrygent
Paweł Kowalski / fortepian

PROGRAM:
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
  Uwertura Coriolan op. 62
  I Koncert fortepianowy C-dur op. 15
  Symfonia nr 3 Es-dur op. 55 "Eroica"

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

virtualnetia.com  projektowanie stron internetowych