MENU

piątek 14 maja 2021
19:00
JUBILEUSZOWY KONCERT SYMFONICZNY
10-LECIE FILHARMONII GORZOWSKIEJ
kup bilet
Szanowni Państwo,
w związku z wejściem w życie nowych obostrzeń JUBILEUSZOWY KONCERT SYMFONICZNY 10-LECIE FILHARMONII GORZOWSKIEJ odbędzie się bez udziału publiczności. 
Zapraszamy Państwa na transmisję on-line z tego wydarzenia.
W koncercie będzie można uczestniczyć na żywo za pośrednictwem naszego kanału YouTube oraz na stronie filharmonii w ramach serwisu Facebook.com. Nagranie koncertu będzie dostępne przez kolejne 24 godziny.
 
Do usłyszenia!


Pobierz program koncertu tutaj.

Koncert jubileuszowy z okazji 10. urodzin Filharmonii Gorzowskiej to spotkanie z muzyką dwóch Panów B.:  klasyka o romantycznej duszy – Ludwiga van Beethovena oraz Johannesa Brahmsa – romantyka, który w czasach radykalnych przemian i odważnych poszukiwań wybrał tradycję.

Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 (1806) – jedyny zachowany do dziś w całości koncert skrzypcowy Ludwiga van Beethovena – jest dziełem tajemniczym i niełatwym zarówno w wykonaniu, jak i odbiorze. Jego premiera została przyjęta przez publiczność chłodno i krytycznie; narzekano m.in. na nużące powtórzenia „pospolitych fragmentów”. Ten nieudany początek sprawił, że o utworze zapomniano na wiele lat. Dopiero w 1844 roku przypomniał o nim i rozpropagował go skrzypek Joseph Joachim, przyjaciel Johannesa Brahmsa. Dziś nie ulega wątpliwości, że Beethoven swoim dziełem bardzo śmiało wyszedł poza obowiązujące wówczas pojęcie gatunku, wypracowując doskonałą równowagę̨ między stylem koncertującym a myśleniem symfonicznym.

Brahms myślał jak dojrzały romantyk. I choć sam deklarował się jako orędownik tradycji, był w istocie – podobnie jak van Beethoven – rewolucjonistą i innowatorem. Ekspansywna i improwizująca w charakterze II Symfonia D-dur (1877), mimo że ukończona w niespełna rok od premiery I Symfonii, należy już do zupełnie innego świata – ma dużo pełniejsze brzmienie  oraz znacznie więcej detali orkiestrowych. Od pierwszego jej wykonania w Wiedniu stała się jednym z najlepszych utworów Brahmsa, a dziś wymieniana bywa w pierwszej dziesiątce największych symfonii w historii muzyki.


Szanowni Państwo,
w związku z sytuacją pandemiczną  w koncercie jubileuszowym nie wystąpi Pan Bartłomiej Nizioł. Jednocześnie z przyjemnością informujemy, że nasze zaproszenie do udziału w tym koncercie przyjął znakomity polski skrzypek Janusz Wawrowski.


WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Przemysław Fiugajski  / dyrygent
Janusz Wawrowski / skrzypce

PROGRAM:
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
Koncert skrzypcowy D-dur op. 61

JOHANNES BRAHMS (1833 -1897)
II Symfonia D-dur op. 73

PGE  

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


Virtualnetia.com   projektowanie stron internetowych