MENU

piątek 18 czerwca 2021
19:00
ZAKOŃCZENIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2020/2021
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Podczas koncertu kończącego jubileuszowy 10. sezon artystyczny usłyszymy utwory uznawane za arcydzieła w swoim gatunku, a naszym znakomitym Gościem będzie tego wieczoru  skrzypaczka Agata Szymczewska – zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W jej wykonaniu usłyszymy romantyczny, olśniewający partią solową Koncert d-moll op. 22 Wieniawskiego, który  – obok koncertów skrzypcowych Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego – grany jest z powodzeniem na estradach całego świata przez kolejne pokolenia wiolinistów. Pisany przez kilka dobrych lat Deuxieme grand concerto d-moll stał się wyrazem dojrzałości twórczej kompozytora, podpartej jego wielkim doświadczeniem jako skrzypka-wirtuoza i świadomego swoich celów artysty. Wypracowany przez niego indywidualny język muzyczny łączący brawurową wirtuozerię oraz liryzm pozwolił mu wyrazić w Koncercie całą głębię osobistych doświadczeń i emocji.  

„Niebiańskie dłużyzny” Wielkiej Symfonii C-dur (1828) spotkały się za życia Schuberta z niezrozumieniem. Przedwcześnie zmarłemu kompozytorowi nie dane było więc doczekać premiery dzieła. Symfonia została odkryta dopiero po dziecięciu latach pośród innych jego rękopisów przez Roberta Schumanna i wykonana w lipskim Gewandhaus pod dyrekcją Feliksa Mendelssohna. Imponującą, blisko godzinną kompozycją zachwycali się nie tylko wielcy symfonicy I połowy XIX stulecia, ale również ci, którzy wielką XIX-wieczną muzyczną epokę zamykali, wśród nich Mahler czy Bruckner. Jej bogactwo melodyczne, romantyzm, koloryt i ludowość sprawiły, że zaliczana jest ona do największych osiągnięć symfoniki romantycznej.


WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Przemysław Fiugajski / dyrygent 
Agata Szymczewska / skrzypce

PROGRAM:
IGNACY JAN PADEREWSKI (1860-1941)
Uwertura Es-dur

HENRYK WIENIAWSKI (1835-1880)
II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22

FRANZ SCHUBERT  (1797-1828)
Symfonia C-dur "Wielka" D944PGE  


-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

virtualnetia.com  projektowanie stron internetowych