MENU

piątek 8 kwietnia 2022
19:00
STABAT MATER DVOŘÁKA
KONCERT ORATORYJNY
kup bilet
Średniowieczna sekwencja Stabat mater dolorosa (pol. stała matka bolejąca) nawiązuje do motywu męki Jezusa i przedstawia trwanie Matki Bożej pod krzyżem. Głęboka, uniwersalna wymowa sekwencji sprawiła, że była i jest ona niewyczerpanym źródłem inspiracji. Muzykę do niej stworzyli m.in. Palestrina, Vivaldi, Pergolesi, Haydn, Schubert, Rossini, Verdi, Poulenc, Szymanowski i Penderecki.

My wybraliśmy zaś Stabat Mater (1877) Antonína Dvořáka. Ta kontemplacyjna w charakterze kantata należy do najdłuższych i najpotężniejszych kompozycji opartych na łacińskim XIII-wiecznym tekście. Utwór jest nie tylko religijny i patetyczny, ale także bardzo osobisty, pisany w cieniu rodzinnych tragedii – w trakcie pracy nad nim kompozytor stracił troje dzieci. W tej pięknej muzyce, która opowiada o cierpieniu, rozpaczy, ale też o nadziei i wierze w przyszłe zmartwychwstanie, nie znajdziemy spektakularnych kontrastów wyrazowych czy instrumentacyjnych efektów. Być może dlatego właśnie Dvořákowskie Stabat Mater pojawia się na estradach sal koncertowych raczej rzadko i należy do mniej popularnych dzieł czeskiego twórcy. Tym bardziej warto więc go posłuchać i przez te kilkadziesiąt minut po prostu być w muzyce.Iwona Socha / sopran
Joanna Motulewicz / alt
Adam Sobierajski / tenor
Artur Janda / bas

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
Paweł Przytocki / dyrygent
Sabrina Stachel / asystent dyrygenta
Szymon Wyrzykowski / przygotowanie chóru


ANTONÍN DVOŘÁK (1841-1904)
Stabat Mater op. 58BILETY:
65 zł normalny
55 zł ulgowy
45 zł balkon

  MECENAS FILHARMONII GORZOWSKIEJ


    NIMiT
Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


Realizacja   Virtualnetia.com