MENU

piątek 27 maja 2022
19:00
KRAJOBRAZY EMOCJI
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Szanowni Państwo,
rezygnując w porozumieniu z Artystami z wykonania utworów kompozytorów rosyjskich  (II Koncertu fortepianowego c-moll op.18 Sergiusza Rachmaninowa i V Symfonii Piotra Czajkowskiego), dokonaliśmy zmiany programu koncertu. Pełen repertuar zamieszczamy poniżej.


Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Akiko Ebi / fortepian
Monika Wolińska / dyrygent

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
Egmont op. 84

ROBERT SCHUMANN (1810-1856)
Koncert fortepianowy a-moll op. 54

ANTONÍN DVOŘÁK (1841-1904)
IX Symfonia e-moll "Z Nowego Świata"


***

Uwertura Egmont (1810) skomponowana została jako muzyka incydentalna do sztuki autorstwa Johanna Wolfganga von Goethego. Będący pod jej ogromnym wrażeniem Beethoven znakomicie zarysował w uwerturze nie tylko samą dramaturgię dzieła niemieckiego poety, ale również w mistrzowski sposób oddał niezłomność i heroizm tytułowego bohatera walczącego i ginącego dumnie za wolność swego narodu. 
 
„Nie potrafię skomponować koncertu dla wirtuozów, muszę obmyśleć coś innego” – zwierzał się  Robert Schumann swej żonie Klarze, świetnej pianistce, dla której zresztą swój jedyny koncert fortepianowy napisał (utwór przez wiele lat był stałym punktem jej koncertów). Kompozytor, znany z poszukiwania nowych dróg we wszystkich podejmowanych przez siebie gatunkach, już od pierwszych prób stworzenia dzieła otwarcie odcinał się od porywającej publiczność brawury i wirtuozerii ówczesnych koncertów, których nieodłączną część stanowić musiał błyskotliwy popis solisty. Wyrazem jego idei i nowego spojrzenia stał się Koncert  fortepianowy a-moll (1841-45) – dzieło zwarte w formie i głęboko nastrojowe zarazem, w którym splecione ze sobą partie fortepianu i orkiestry pełne są szczerej uczuciowości i lirycznego Schumannowskiego rozmarzenia.   
 
IX Symfonia e-moll "Z Nowego Świata" (1893) Dvořáka to jedno z największych arcydzieł czeskiego kompozytora – z jednej strony czerpiące z romantycznych zdobyczy symfoniki zachodnioeuropejskiej, z drugiej – osadzone w tradycji i historii wielkiego, kulturowo różnorodnego świata Ameryki. Kompozytor sięga swoją muzyką do korzeni, znajdując inspirację w muzyce rdzennych mieszkańców kontynentu oraz w wywodzących się z nurtu spirituals pieśniach czarnoskórych niewolników. Dzieło stanowi jednocześnie fascynującą i barwną mieszankę nastrojów, wrażeń i emocji, jakie przybyłemu z cichej podówczas Pragi twórcy towarzyszyły zarówno w wielkim, pulsującym życiem Nowym Jorku, jak i w zetknięciu z bezkresem amerykańskiej prerii i pięknem tamtejszej przyrody.   
 

BILETY:
60 zł normalny
50 zł ulgowy
40 zł balkon

  MECENAS FILHARMONII GORZOWSKIEJ
-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


 

Realizacja   Virtualnetia.com