MENU

piątek 24 marca 2017
19:00
DZIEŁA W KLIMACIE
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Szanowni Państwo,
z przykrością informujemy, że podczas najbliższego koncertu symfonicznego "Dzieła w klimacie" - 24 marca 2017 - z powodu choroby nie wystąpi Maestro Marek Pijarowski.

Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi Dyrygent Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej - Monika Wolińska.


Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Monika Wolińska / dyrygent 
Agata Zubel / śpiew  
 
Program:
CARL MARIA VON WEBER / Uwertura do opery Wolny strzelec
KAROL SZYMANOWSKI / Pieśni księżniczki z baśni na głos i orkiestrę
LUCIANO BERIO / Folk Songs na głos i orkiestrę
JOHANNES BRAHMS / II Symfonia D-dur op. 73
 
Carl Maria von Weber to jedna z bardziej odkrywczych postaci romantyzmu. Spośród jego bogatego dorobku największy wpływ na rozwój muzyki miała opera Wolny strzelec (1821) należąca do sztandarowych dzieł epoki. Choć muzycznie odwoływała się do tradycji, to pod wieloma względami zadziwiała nową tematyką i mrocznym klimatem, który w doskonały sposób zapowiada już uwertura. Weber mistrzowsko nakreślił w niej główne wątki, podkreślił wszystkie odcienie nastrojów i znakomicie zbudował dramaturgię. Utwór wykonywany jest w ramach rozstrzygnięcia plebiscytu, który towarzyszył ubiegłorocznej edycji projektu filharmonia/ ostrożnie, wciąga!!!
W dalszej części koncertu usłyszymy dwie kompozycje na głos i orkiestrę. Na estradzie wystąpi Agata Zubel – wokalistka znana z niestandardowej skali głosu i wykorzystywania go w sposób łamiący wszelkie stereotypy. W interpretacji artystki usłyszymy trzy z cyklu sześciu Pieśni księżniczki z baśni op. 31 (1915) Karola Szymanowskiego, do tekstów jego siostry – Zofii. W oryginale napisane na głos i fortepian, zróżnicowane pod względem nastroju i wyrazu miniatury, dzięki ornamentalnym wokalizom pełne są baśniowej aury. Trzy z nich – liryczny w nastroju Samotny księżyc, orientalny Słowik i pełen ekspresji Taniec – zostały w 1933 roku opracowane przez Szymanowskiego na głos i orkiestrę i te właśnie pieśni zabrzmią podczas koncertu. Zaraz po nich Folk Songs (1964) - cykl 11 inspirowanych muzyką ludową pieśni z różnych stron świata przeznaczony w oryginale na głos i siedem instrumentów (zorkiestrowany w 1973 roku), którego twórcą jest zaliczany do włoskiej awangardy minionego stulecia Luciano Berio. Zwieńczeniem koncertu będzie pastoralna w charakterze II Symfonia D-dur (1877) Johannesa Brahmsa, która – jak podkreślał sam kompozytor – brzmi po prostu „wesoło i przyjemnie”. Od pierwszego jej wykonania Symfonia stała się jednym z najlepszych utworów Brahmsa, dziś jest zaliczana do czołówki swojego gatunku, a wielu lokuje ją w pierwszej dziesiątce największych symfonii w historii muzyki.  

BILETY:
I strefa: 30,00 zł normalny / 22,00 zł ulgowy
II strefa: 32,00 zł normalny / 25,00 zł ulgowy
Balkon: 18,00 zł

filharmonia/ostrożnie,wciąga !

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

Realizacja   Virtualnetia.com