MENU

piątek 20 kwietnia 2018
19:00
WIELCY TWÓRCY I ICH CZASY
WIELCY TWÓRCY I ICH CZASY
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Niech odpowiedzią na pytanie, jak działa na kompozytora dobra inspiracja, będzie rozpoczynająca koncert Serenada d-moll (1878) Antonina Dvořáka, która pod wpływem Mozartowskiej Serenady B-dur KV 361 powstała w ciągu zaledwie 14 dni, nawiązując – dość niespotykaną jak na owe czasy – obsadą instrumentów do tradycji dworskiej muzyki plenerowej z czasów klasycyzmu; jednocześnie utworowi nie brakuje nic z dworzakowskiego stylu, głęboko zakorzenionego w czeskiej tradycji i czerpiącego obficie z rodzimej muzyki ludowej. Po romantycznie klasycyzującym Dvořáku usłyszymy Koncert podwójny na obój, harfę i orkiestrę kameralną (1980) Witolda Lutosławskiego, dzieło przynależne już co prawda muzyce współczesnej i późnemu stylowi kompozytora, ale okazuje się, że w rozumieniu naszych czasów i samego twórcy – również klasycyzujące. Świadczą o tym m.in. echa tradycji przywołujące na myśl utwory Szostakowicza, styl Ravela czy groteskę Prokofiewa, a także obecne w Koncercie harmonia, umiar, równowaga oraz szczególna dbałość kompozytora o doskonałość. Wieczór zakończy VI Symfonia F-dur „Pastoralna” (1808) Ludwiga van Beethovena, która będąc muzyczną afirmacją natury i refleksją nad jej pięknem, nieprzerwanie zachwyca swoją malarskością i ilustracyjnością partii kolejnych instrumentów wiernie naśladujących głosy ptaków i otaczającej przyrody.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Stanisław Krawczyński / dyrygent
Agnieszka Kaczmarek-Bialic / harfa
Marek Mleczko / obój

PROGRAM:
ANTONÍN DVOŘÁK (1841-1904)
Serenada d-moll na 10 instrumentów dętych, wiolonczelę i kontrabas op. 44

WITOLD LUTOSŁAWSKI (1913-1994)
Koncert podwójny na obój, harfę i orkiestrę kameralną

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
VI symfonia F-dur op. 68 Pastoralna

BILETY:
37,00 zł / normalny
30,00 zł / ulgowy
25,00 / balkon

Filharmonia ostrożnie, wciąga
”FILHARMONIA uczestniczy w programie „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN”.

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

Realizacja   Virtualnetia.com