MENU

OPERA "SALIJA"

Opera „Salija”, będąca efektem współpracy librecistki Małgorzaty Szwajlik i kompozytora Krzysztofa Dobosiewicza, to wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie artystyczne adresowane do starszych dzieci i młodzieży (sugerowana grupa wiekowa 12-16 lat), a zarazem pierwsza produkcja operowa zrealizowana kompleksowo przez Filharmonię Gorzowskiej z udziałem profesjonalnych wykonawców: solistów, chóru oraz orkiestry.

Opera „Salija” otrzymała I nagrodę w Konkursie na Operę dla dzieci i młodzieży w wieku 8–15 lat (libretto i muzykę) zorganizowanego w 2019 roku przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. O jej wyjątkowości stanowi przede wszystkim fakt, że powstała z myślą o młodym (nastoletnim) odbiorcy, m.in. po to, by przybliżyć mu tak specyficzny i wymagający gatunek muzyczny, jakim jest opera.

„Salija” to opowieść o dorastającej dziewczynce, którą poznajemy w dniu jej 13. urodzin. Kolejne zdarzenia i zwroty akcji sprawiają, że możemy podróżować wraz z nią w tajemnicze miejsca, które są tak naprawdę odbiciem jej wewnętrznego świata pełnego emocji i uczuć. Salija nie jest typem superbohaterki o nadzwyczajnej mocy, lecz zwykłą dziewczyną, która popełnia błędy, myli się i nie zna cudownych zaklęć. Wędrując w głąb siebie, próbuje zrozumieć kim jest i odpowiedzieć sobie na pytanie, co jes dla niej naprawdę ważne. Baśniowa rzeczywistość opery nie przeszkadza, by poruszała ona tematy, z którymi realnie borykają się młodzi ludzie. Przemijające dzieciństwo, dorastanie, bunt, poczucie wyobcowania,  młodzieńcza wrażliwość i silna emocjonalność to problemy bliskie zarówno nastolatkom, jak i ich najbliższym. Libretto świadomie odwołuje się do doświadczeń nastoletniego odbiorcy i dotyka takich tematów, takich jak samopoznanie, odkrywanie własnej tożsamości, poszukiwanie akceptacji (samoakceptacji), a także konfrontacja z lękami i koniecznością wyborów.

Poza wartością artystyczną projekt mieć będzie również nieocenioną wartość edukacyjną, przyczyniając się do upowszechniania i popularyzacji muzyki współczesnej oraz twórczości operowej wśród młodych odbiorców. Obie warstwy utworu – tekstowa oraz muzyczna – stworzone zostały z myślą o tym, by pierwszy kontakt nastoletnich odbiorców ze sztuką operową zachęcił ich do dalszego jej poznawania.

Całość widowiska będzie w pełni profesjonalną realizacją sceniczną. Do współpracy zaproszeni będą studenci klasy śpiewu operowego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, którzy wykonają partie solowe (Salia, Samotnieja, Smutariusz i Su) oraz chórzyści Teatru Wielkiego w Poznaniu. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Krzysztofa Dobosiewicza. Całość wyreżyseruje Rafał Matusz.
Prawykonanie opery odbędzie się 19 listopada 2021 roku w Filharmonii Gorzowskiej.




PGE     


PATRONAT HONOROWY:

PREZYDENT MIASTA


PATRONAT MEDIALNY:
RADIO ZACHÓD      RADIO PLUS      TVP KULTURA    TVP 3 GORZOW WLKP    RADIO GORZÓW

                 

ZAIKS       Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 
Realizacja   Virtualnetia.com