MENU

Kameralne oblicze baroku

Trzy kompozycje włoskich twórców oraz koncert klawesynowy arcymistrza baroku J.S. Bacha – taki repertuar czeka na melomanów 16 marca podczas koncertu kameralnego „Wiolinowe oblicze baroku” w Filharmonii Gorzowskiej. Na scenie kwartet Straordinario, który gościnnie poprowadzi wybitny klawesynista Krzysztof Garstka. O koncercie opowiada Katarzyna Winkiewicz, wiolonczelistka Straordinario.
 
 
Planując koncert kameralny „Wiolinowe oblicze baroku” zaprosiliście do współpracy uznanego klawesynistę Krzysztofa Garstkę, skąd ten wybór?
 
Katarzyna Winkiewicz: Z Krzysztofem znam się jeszcze z liceum, z Białegostoku. Uczył się tam gry na fortepianie, po czym zdał do Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie studiował grę na klawesynie oraz sztukę wykonywania muzyki dawnej. Zaprosiliśmy Krzysztofa Garstkę do współpracy, ponieważ zawsze bardzo chcieliśmy zagrać koncert z muzyką dawną.
 
Wykonywanie muzyki dawnej jest dużym wyzwaniem?
 
K.W.: Stylowe wykonanie muzyki z tamtej epoki jest bardzo trudne. Nie ma żadnych nagrań z tamtych czasów, które mogłyby naprowadzić muzyka na prawidłowe brzmienie. Jedynym źródłem wiedzy na ten temat są liczne traktaty, do których studiowania potrzebna jest ogromna wiedza. Dlatego tym bardziej cieszymy się z przyjazdu Krzyśka, który w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej jest wybitnym specjalistą.
 
Czy jest muzyka trudna w odbiorze?
 
K.W.: Zdecydowanie nie. Utwory są nie lada wyzwaniem jedynie dla muzyków. Zawiłości techniczne okraszone są prostą i przyjazną harmonią - charakterystyczną dla epoki baroku, co sprawia że słuchacz odbiera je z łatwością i dużą przyjemnością. Np. La Folia - opiera się na ok. 10 akordach za to przepełniona jest technicznymi perełkami w partii pierwszych skrzypiec i wiolonczeli. 
Do tego programu podchodzimy z ogromną przyjemnością i mamy nadzieję, że melomani podzielą ją słuchając i oglądając koncert. 
 
Czym kierowaliście się przy wyborze repertuaru?
 
K.W.: Kierowaliśmy się głównie walorami estetycznymi. Te utwory po prostu się nam podobają.  Dodatkowo jest w nich wiele fragmentów  solistycznych, dzięki którym słuchacze mogą zapoznać się z technikami gry na instrumentach smyczkowych, powszechnych w tamtej epoce - na co wskazuje tytuł naszego koncertu. Dodatkowo jako solista zaprezentuje się Krzysiek ukazując w pełnej krasie piękno  brzmienia klawesynu.
 
Dziękuję za rozmowę

Straordinario

 
Koncert kameralny „Wiolinowe oblicze baroku” – 16 marca, godz. 19.00
Bilety: 15 zł

Realizacja   Virtualnetia.com