MENU

Nutka Zosia na finał Akademii Muzyki w Filharmonii Gorzowskiej

Akademia Muzyki to projekt, w ramach którego odbywają się cykliczne spotkania szkół i przedszkoli z muzyką klasyczną.  Tylko w tym roku gorzowską filharmonię odwiedziło blisko 1300 uczniów i przedszkolaków. Przed nami dwa ostatnie spotkania i.. bardzo ciekawe wydawnictwo – polsko-niemiecka książeczka edukacyjna o przygodach Nutki Zosi.
 
Projekt „Akademia Muzyki 2018” w kwietniu i maju realizowany jest przez Filharmonię Gorzowską w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Görzig i Szkołą Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Sulęcinie. Uczestniczą w  nim dzieci z klas I-VI szkół podstawowych z Polski i Niemiec.

Warsztaty pod hasłem „Muzyczna mapa Europy” prowadzi moderator wraz z muzykami Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Są one wzbogacone ilustracją multimedialną w obu językach.

Podczas warsztatów 10 kwietnia młodzi uczestnicy zabrani zostaną w muzyczną podróż do Francji. Dzieci poznają bliżej francuskich kompozytorów: Claude Debussy, Dariusa Milhaud czy Charlesa Bordesa. Zobaczą związki muzyki z malarstwem. Odkryją, jak wiele może łączyć różne rodzaje sztuk. Poznają impresjonizm w twórczości Moneta czy Renoira, a także ekspresjonizm w malarstwie Muncha. Razem z moderatorką po Paryżu oprowadzać będzie uczestników Gaelle Dohen, flecistka Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej w towarzystwie kwartetu smyczkowego, składającego się również z naszych muzyków. Gaelle jako rodowita Francuzka, dzięki swojej muzyce pomoże dzieciom poczuć francuskie impresje.

8 maja po muzycznych drogach Portugalii oprowadzi uczestników warsztatów oboista Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, rodowity Portugalczyk, Daniel Bernardino. Dzieci dowiedzą się dzięki niemu, że Portugalia, to nie tylko piłka nożna, ale m. in. bogata tradycja amatorskiego wykonawstwa muzyki przez orkiestry dęte. Usłyszą "Fado" czyli tradycyjną muzykę portugalską, którą poznają bliżej dzięki kompozycjom Amalii Rodrigues zwanej "królową Fado". Usłyszą też gitarowe kompozycje Carlosa Paredesa i wokalne dzieła Jode Afonso.

 Na zakończenie spotkań muzycznych polscy i niemieccy uczestnicy projektu otrzymają książeczkę edukacyjną pt. „Nutka Zosia na tropie”, będącą swoistym przewodnikiem po tajemnicach świata muzyki. Do książeczki dołączona będzie płyta CD z zestawem ćwiczeń i zabaw, których wykonanie utrwali zdobytą wiedzę i urozmaici lekturę. Całość będzie wydana w polskiej i niemieckiej wersji językowej.

Nadrzędnym celem realizowanego cyklicznie projektu „Akademia Muzyki 2018” jest upowszechnianie wiedzy o muzyce, instrumentach, kompozytorach, formach i stylach muzycznych, poprzez zachęcanie słuchaczy do aktywnego udziału w warsztatach. Jednocześnie realizacja projektu w znacznym stopniu przyczynia się do nawiązywania i pogłębiania współpracy transgranicznej między partnerami w dziedzinie edukacji  kulturalnej, a wydana w trakcie realizacji publikacja polsko–niemiecka przyczyni się do likwidacji barier w dostępie do oferty kulturalnej Filharmonii Gorzowskiej skierowanej do najmłodszych.

Projekt „Akademia Muzyki 2018” odbywa się w Filharmonii Gorzowskiej cyklicznie od 2014 roku i jest dofinansowywany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020, w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej „Redukować bariery - wspólnie wykorzystywać silne strony”.PRO EUROPA VIADRINA
 

Realizacja   Virtualnetia.com