MENU

Filharmonia podsumowuje 2020 rok

Filharmonia podsumowuje 2020 rok
9 koncertów symfonicznych w sali koncertowej i 5 w internetowym streamingu, łącznie ponad 10 tys. odbiorców. Do tego koncerty kameralne, familijne, działania edukacyjne oraz projekty szyte specjalnie na miarę tego trudnego, 2020 roku. Choć był inny, niż poprzednie lata, rok 2020 pokazał, że kultura i muzyka klasyczna są czymś czego bez wątpienia potrzebujemy. W każdej formie.

Mijający rok był bez wątpienia czasem nowych wyzwań, konieczności otwartego i elastycznego dostosowania się do nowej i dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Był taki dla wszystkich, w tym oczywiście dla instytucji kultury. Zaplanowany pieczołowicie repertuar koncertowy, działalność edukacyjna i projekty dofinansowane ze środków zewnętrznych ulegały przekształceniom, modyfikacjom, część z nich odwoływano, bądź przesuwano na inne, lepsze czasy.

Mimo to w Filharmonii Gorzowskiej przez cały rok działo się bardzo dużo. W roku 2020 jeszcze przy pełnej, bądź częściowo zapełnionej sali, odbyło się 9 koncertów symfonicznych, 6 koncertów kameralnych i 4 koncerty familijne. Łącznie w sali koncertowej i kameralnej zasiadło przy nich blisko 4 tys. melomanów.  Latem odbyło się 5 Pikników Chopinowskich, podczas których muzyki klasycznej na okalających filharmonię łąkach słuchało łącznie prawie tysiąc gorzowian.

- Nieocenionym wsparciem w tym trudnym czasie okazało się zaangażowanie całego zespołu, w tym muzyków, którzy w swoich domach każdego dnia nagrywali dla naszej publiczności krótkie koncerty, ulubione utwory, organizowali konkursy. To dzięki ich wsparciu udało się również zorganizować wyjątkowe koncerty na gorzowskich osiedlach  – przyznaje p.o. dyrektor Filharmonii Gorzowskiej, Joanna Pisarewicz. – Wielu projektów nie udałoby się zrealizować bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu [DO ZOBACZENIA], dofinansowanego z ministerialnego programu „Kultura w sieci”, mogliśmy dokonać profesjonalnych nagrań trzech koncertów kameralnych oraz cyklu audycji edukacyjnych, a także z powodzeniem zachęcić naszych młodszych i starszych odbiorców do wspólnego muzykowania.

Jeszcze jesienią tego roku, przy częściowo zapełnionej widowni sali koncertowej odbyła się uroczysta inauguracja nowego, jubileuszowego sezonu artystycznego, a po niej dwa znakomite koncerty symfoniczne, w tym koncert „Pod mistrzowską batutą” z gościnnym udziałem maestro Jerzego Maksymiuka.

Wkrótce potem, z uwagi na nową fazę rozwoju pandemii, instytucja przeszła w nowy tryb, czyli koncerty bez udziału publiczności, udostępniane melomanom na zasadzie internetowego streamingu.

- To rozwiązanie było dla nas naturalnym krokiem  w stronę utrzymania kontaktu z naszą publicznością, ale i sporą nowością i wyzwaniem – przyznaje Joanna Pisarewicz. – Dlatego tym bardziej motywuje fakt, że koncerty cieszą się dużą popularnością, a każdy z nich ogląda średnio 1,5 tys. osób. Co ciekawe, są to często melomani spoza naszego regionu, a nawet kraju, więc można powiedzieć, że dzięki tej nowej formule udaje nam się dotrzeć do zupełnie nowych odbiorców naszej oferty.

Do sieci przeniesiono również działalność edukacyjną instytucji. W mijającym roku udało się zrealizować stacjonarnie 5 audycji Akademii Muzyki, 15 spotkań w ramach Filharmonii Juniora oraz 32 warsztaty Muzycznego Raczkowania. Łącznie w tych spotkaniach z muzyką dla najmłodszych wzięło udział ponad 900 osób. Kolejne audycje odbywały się online, a młodzi melomani mogli regularnie uczestniczyć w ulubionych zajęciach.

Oferta dla dzieci w roku 2020 była jednak znacznie bogatsza – od nagrań wierszy o instrumentach prezentowanych na naszym facebookowym profilu, konkursów dla młodych muzyków („Zagraj z Filharmonikami Gorzowskimi”), czy wokalistów („Rodzinne śpiewanie z Filharmonią Gorzowską”), po koncerty familijne i świąteczną playlistę dla całej rodziny na kanale You Tube Filharmonii.

- Nie był to z pewnością rok łatwy, ale mimo wszystko określiłabym go jako rok nowych wyzwań, kreatywności i udanej współpracy – podsumowuje Joanna Pisarewicz. – Był to czas, w którym zrealizowaliśmy wspólnie zarówno bardzo ambitne projekty, jak również takie z przymrużeniem oka, np. koncert na dachu Filharmonii w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego, czy występy dla mieszkańców miasta w parkach i na gorzowskich osiedlach. Życzyłabym w przyszłym 2021 roku całemu naszemu zespołowi jak najszybszego powrotu do dawnego trybu pracy oraz możliwości snucia długoterminowych planów i ich pomyślnej realizacji.
 
 
 

Realizacja   Virtualnetia.com