MENU

AGATA MIELECHOWICZ Z ELBLĄGA ZWYCIĘŻCZYNIĄ OGÓLNOPOLSKICH WARSZTATÓW KOMPOZYTORSKICH

Takiego wydarzenia w Gorzowie jeszcze nie było. W czwartek (27 czerwca) w Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska zakończyły się warsztaty kompozytorskie dla młodzieży z całej Polski. Wzięło w nich udział kilkunastu młodych ludzi, którzy, mimo młodego wieku, już komponują swoją muzykę. Warsztaty zakończył konkurs kompozytorski. Jego laureatką została Agata Mielechowicz z Elbląga.

- Poziom warsztatów było bardzo wysoki – mówi Anna Maria Huszcza ze Stowarzyszenia Autorów ZAIKS (kompozytorka, aranżerka i wykładowca akademicki). – Spodziewaliśmy się młodych i zdolnych osób. Nie zawiedliśmy się , a ich umiejętności, które weryfikowaliśmy na etapie przesłuchań, tutaj się potwierdziły.  

Przez 6 kolejnych dni uczestnicy warsztatów mieli okazję, nie tylko skonfrontować swoje twórcze pomysły z uznanymi kompozytorami młodego pokolenia m.in. Zuzanną Falkowską, Anną Marią Huszczą, Żanetą Rydzewską i Marcinem Jachimem, ale też posłuchać ich na żywo w wykonaniu muzyka Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej – Aleksandra Laska.
 
- To z cała pewnością było dla nich stresujące przeżycie – dodaje Anna Maria Huszcza. - Podczas warsztatów młodzi kompozytorzy napisane przez siebie utwory poddali ocenie nie tylko profesjonalnych muzyków, ale też swoich rówieśników, co wcale nie jest takie łatwe.  Kompozytor zwykle pracuje sam i  nie ma kontaktu z innymi twórcami, tym bardziej cieszy nas duże zainteresowanie warsztatami.
 
W ramach warsztatów odbył się także konkurs kompozytorski. Jego laureatką została 17-letnia Agata Mielechowicz z Elbląga, która komponowaniem muzyki zajmuje się już do 11 lat!.
 
- Jestem zaskoczona ale i dumna z siebie – mówi Agata Mielechowicz. - Te warsztaty bardzo wiele wniosły do mojego kompozytorskiego życia. W ciągu minionego tygodnia było bardzo niewiele teorii. Sporo zaś było cennych praktycznych wskazówek, które z pewnością będę wykorzystywać w swojej pracy twórczej.  Poznałam tu też wiele bardzo intersujących osób, z którymi mam nadzieję utrzymywać kontakt także po zakończeniu warsztatów.
 
Z Gorzowa uczestnicy warsztatów wyjadą nie tylko bogatsi o nowe znajomości, ale przede wszystkim o cenne doświadczenia muzyczne.
 
- Podczas komponowania skupiamy się na zapisie nutowym i naszym wyobrażeniu o brzmieniu tej muzyki – mówi Radosław Broda, uczestnik warsztatów z Wrocławia – tymczasem bardzo ważnym aspektem kompozycji jest to, czy uda się to zagrać. A to nie zawsze jest takie oczywiste.
 
- Mnie najbardziej podobały się zajęcia z instrumentoznawstwa – – mówi Filip Kłosowski z Częstochowy  – Dla kompozytora znajomość specyfiki każdego instrumentu jest bardzo ważna. Ta wiedza pozwoli mi na stosowanie technik i trików kompozytorskich, których wcześniej nie znałem.
 
Warsztaty kompozytorskie w Filharmonii Gorzowskiej odbyły się po raz pierwszy. Ale jak zapewnia Joanna Pisarewicz, dyrektor instytucji – nie po raz ostatni.
 
- Jesteśmy bardzo otwarci na takie pomysły, i każdą inicjatywę, która wspiera młode talenty  pozwalając się im rozwijać – mówi Joanna Pisarewicz. – Jestem przekonana, że za kilka lat nazwiska uczestników tych warsztatów będą znane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, dlatego będziemy uważnie śledzić ich muzyczne kompozytorskie kariery.
 
Głównym organizatorem warsztatów kompozytorskich w CEA-Filharmonia Gorzowska było Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Agata Mielechowicz - laureatka konkursu kompozytorskiego


Uczestnicy warsztatów kompozytorskich


Realizacja   Virtualnetia.com