MENU

piątek 23 kwietnia 2021
19:00
KONCERT KAMERALNY
SZTUKA FUGI WEDŁUG BACHA
KONCERT KAMERALNY
TRANSMISJA ON-LINE
kup bilet
Szanowni Państwo,
w związku z wejściem w życie nowych obostrzeń KONCERT KAMERALNY SZTUKA FUGI WEDŁUG BACHA odbędzie się bez udziału publiczności. 
Zapraszamy Państwa na transmisję on-line z tego wydarzenia.
W koncercie będzie można uczestniczyć na żywo za pośrednictwem naszego kanału YouTube oraz na stronie filharmonii w ramach serwisu Facebook.com. Nagranie koncertu będzie dostępne przez kolejne 24 godziny.


Przed nami spotkanie z jednym z ostatnich, a przy tym najwspanialszych dzieł Johanna Sebastiana Bacha – Die Kunst der Fuge (1742, Sztuka Fugi). Ta arcymistrzowska kompozycja każdorazowo wprowadza w zachwyt i ukazuje nieprawdopodobny geniusz niemieckiego twórcy. Treść Sztuki Fugi podporządkowana jest całkowicie formie polifonicznej, którą lipski kantor rozbiera na czynniki pierwsze. Rozgryza ją, jakby chciał złamać tajemny szyfr i pozbawiając ją wszelkiej tajemnicy, dotrzeć do jądra rzeczy. W kolejnych fugach jeden temat muzyczny poddawany jest modyfikacjom przy wykorzystaniu wszystkich znanych Bachowi zasad polifonii – zostaje odwrócony, rozciągnięty, nałożony na siebie i połączony w najróżniejszych zestawieniach; podobne zabiegi pojawiają się we wszystkich głosach. Stworzenie arcydzieła wszech czasów na bazie jednego tematu i kilku linii melodycznych, bez podania składu zespołu i wpływu na jego brzmienie – to postawa godna największego mistrza i absolutna esencja istoty muzyki. Wielkość Sztuki Fugi polega bowiem na tym, że obojętnie jak jest wykonywana – na klawesynie, organach, fortepianie, w kwartecie smyczkowym czy przez orkiestrę, zawsze brzmi tak samo fascynująco i zawsze dociera do samego sedna muzyki. Tak, jak chciał tego Bach.
 
WYKONAWCY:
Ekaterina Matokh / klawesyn

Kwartet smyczkowy im. Henryka Mikołaja Góreckiego:
Maciej Grygiel / skrzypce
Łukasz Jaros / skrzypce
Joanna Głąb / altówka
Piotr Więcław / wiolonczela
 
PROGRAM:
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Die Kunst der Fuge BWV 1080


EKATERINA MATOKH / PIANISTKA, KLAWESYNISTKA
Pochodzi z Mińska na Białorusi. W latach 1999-2003 uczyła się w klasie fortepianu w Narodowym Gimnazjum w Mińsku. Tam również kontynuowała edukację w Akademii Muzycznej, którą ukończyła w 2010 roku, otrzymując tytuł magistra sztuki. Jako pianistka swoje umiejętności prezentowała podczas wielu konkursów oraz koncertów. Na swoim koncie ma m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina w Corpus Christi (USA, 2006), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie studentów w Ruzie (Rosja, 2008) oraz uczestnictwo w Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Marianskie Lazne (Czechy), gdzie zagrała w półfinale, III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Marii Yudina’y (St. Petersburg, 2009), złoty medal na Międzynarodowym Forum Pianistycznym w Sanoku (Polska, 2010); koncertowała w Berlinie (Niemcy, 2006), Teksasie (USA, 2007), gdzie otrzymała dyplom dla młodych, utalentowanych muzyków, a także w Polsce, Słowenii i na Ukrainie. Wykonała również cykl koncertów z zespołem fletowym Syrinx (Francja, 2004-2008). W latach 2014-2015 koncertowała z Filharmonią Gdańską. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Mińsku, ucząc w szkole muzycznej (2001-2004); w latach 2004-2008 była akompaniatorem, zaś w 2011 wykładowcą w tamtejszej Akademii Muzycznej, a w roku 2008 – akompaniatorem i solistą w Filharmonii w Mińsku.

MACIEJ GRYGIEL / SKRZYPCE
Rocznik 1979. Urodzony w Krakowie, gdzie ukończył Akademię Muzyczną pod kierunkiem dr. Piotra Tarcholika. Swoje umiejętności doskonalił m.in. u Waltera Forcherta, René Staara, Antoniego Cofalika. Podczas studiów współpracował z Filharmonią Krakowską, Capella Cracoviensis, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. W latach 2006-2011 był muzykiem Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz członkiem kwartetu smyczkowego im. Aleksandra Tansmana. W roku 2014 jako koncertmistrz współpracował z orkiestrą Shen Yun (USA). Od maja 2011 jest skrzypkiem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.

ŁUKASZ JAROS / SKRZYPCE
Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył w 2003 roku pod kierunkiem prof. Izabeli Ceglińskiej. Pierwsze doświadczenia jako muzyk orkiestrowy zdobywał z Filharmonią Łódzką, współpracując z tamtejszą orkiestrą przy doangażowaniach. Następnie, już jako muzyk etatowy, grał w Filharmonii Kaliskiej. Szczególne znaczenie dla jego rozwoju zawodowego i edukacji muzycznej miała współpraca z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku. Z Filharmonią Gorzowską związany jest od momentu rozpoczęcia przez nią działalności w maju 2011 roku; od tamtego czasu nieprzerwanie pełni funkcję lidera grupy II skrzypiec.

JOANNA GŁĄB / ALTÓWKA
Ukończyła Liceum Muzyczne w Poznaniu w klasie dr. hab. Marcina Murawskiego. Następnie studiowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem dr hab. Izabeli Mrozek. W trakcie studiów uczestniczyła w kursach muzycznych m.in. u prof. Hansa Joachima Greinera, prof. Stefana Kamasy czy dr hab. Ewy Guzowskiej. Na piątym roku rozpoczęła pracę w Filharmonii Lubelskiej, w tym czasie podjęła również studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu na specjalności altówka barokowa, którą ukończyła z tytułem licencjata. Obecnie pracuje w Szkole Muzycznej I i II st. w Koninie. Od kilku lat współpracuje również z Filharmonią Gorzowską jako muzyk doangażowany.

PIOTR WIĘCŁAW / WIOLONCZELA
Studia wiolonczelowe w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Krzysztofa Sperskiego i Tadeusza Samerka ukończył z wyróżnieniem w 2010 roku. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów solowych i kameralnych. Od 2009 do 2010 roku piastował stanowisko zastępcy koncertmistrza w Orchestra Giovanile Italiana we Florencji. Swoje umiejętności w grze na wiolonczeli doskonalił na licznych kursach i lekcjach mistrzowskich, m.in. u Michaela Flaksmana, Enrico Bronziego, Mario Brunella, Catalina Ilea, Stefana Popova, Pawła Głombika, Andrzeja Bauera, Luca Franzettiego. Od maja 2011 jest liderem grupy wiolonczel Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.



PGE Energia Ciepła S.A

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


Realizacja   Virtualnetia.com