MENU

piątek 8 grudnia 2023
19:00

W ROLI GŁÓWNEJ: FORTEPIANY
KONCERT KAMERALNY
kup bilet
 
Wielka muzyka nieraz powstaje na zaskakujące zamówienie. Pierwotną fortepianową wersję Mojej matki gęsi Ravel skomponował dla dzieci przyjaciela. W czarujących obrazach dźwiękowych opowiedział historie Śpiącej Królewny, Pięknej i Bestii, namalował Zaczarowany Ogród...

Z kolei rozmigotany utwór Hanny Kulenty powstał dla króla Holandii, Wilhelma Aleksandra van Oranje. Kompozytorka mówi: „tytuł Van… – bo van Oranje i van Beethoven, gdzie zainspirowałam się lekko muzyką tego kompozytora”.

Uczeń czarnoksiężnika Dukasa to jedna z tych kompozycji, które zyskały większą sławę niż ich własny twórca. Inspiracją do jej napisania była słynna ballada Goethego opowiadającą o przygodach młodego adepta magii. To wybitne, pełne humoru dzieło programowe stało się następnie motywem przewodnim filmów W. Disneya: Fantazja i  Fantazja 2000.

A Schubert? Jak zwykle – pisał z miłości. Fantazja powstała dla Caroline Esterházy, którą kompozytor darzył nieodwzajemnionym uczuciem. Rozpoczęta w styczniu 1828, nie doczekała publikacji za życia twórcy. To więcej niż tylko atrakcja dla towarzyskiego muzykowania: to forma prawie symfoniczna.

Wreszcie muzyka Piazzolli – Adios Nonino to dzieło pełne głębokich emocji pogrążonego w depresji po nagłej śmierci ojca kompozytora. Bardziej pogodny charakter mają Milonga oraz Libertango – „wolne tango”, zwrot od tradycji ku tango nuevo.

Chopin Piano Duo:
Bartłomiej Kominek
Anna Boczar
 
MAURICE RAVEL (1875-1937)
Moja matka gęś
 
HANNA KULENTY (*1961)
Van
 
PAUL DUKAS (1865-1935) 
Uczeń czarnoksiężnika 

FRANZ SCHUBERT (1797-1828)
Fantazja f-moll na 4 ręce op. 103 D. 940
 
ASTOR PIAZZOLLA (1921-1992)
Milonga del Angel
Adios Nonino
Libertango
 
 
BILETY:
35 zł normalny
30 zł ulgowy


Realizacja   Virtualnetia.com