MENU

AKADEMIA MUZYKI - SEZON 2023/2024

AKADEMIA MUZYKI
PRZEDSZKOLA I SZKOŁY PODSTAWOWE


Akademia Muzyki to adresowany do dzieci i młodzieży cykl audycji muzycznych, który uczy świadomego obcowania z muzyką klasyczną oraz ma na celu systematyczne upowszechnianie wiedzy o utworach, kompozytorach, instrumentach, epokach
i stylach muzycznych. Formuła audycji łączy w sobie elementy koncertu oraz lekcji, z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania. Każdy temat omawiany jest przez prowadzącego w oparciu o specjalnie dobraną literaturę muzyczną oraz multimedia ilustrujące i uzupełniające omawiane zagadnienia. Dodatkowym atutem audycji prowadzonych przez Filharmonię Gorzowską jest profesjonalna przestrzeń koncertowa, która – dzięki swojej doskonałej akustyce – stanowi najlepsze miejsce odbioru muzyki.
W sezonie 2023/2024 zapraszamy na bardzo specjalną edycję Akademii Muzyki. Tym razem do muzyków Filharmonii Gorzowskiej dołączą bowiem wyjątkowi goście z różnych zakątków Polski, grający na co dzień muzykę zupełnie inną niż ta, którą zazwyczaj słyszymy w salach koncertowych. Dzięki takiemu oryginalnemu połączeniu dwóch światów nasze spotkania obfitować będą nie tylko w zupełnie nową porcję wiedzy, ale i w całą masę muzycznych niespodzianek i zaskoczeń. Oto najlepsza okazja, by się przekonać, że w muzyce nie ma rzeczy i brzmień niemożliwych.

Audycje prowadzą:
Katarzyna Winkiewicz-Więcław
Natalia Makuch

Kalendarz audycji z cyklu AKADEMIA MUZYKI w sezonie 2023/2024

KOZIOŁ, JAKICH MAŁO!
25-28 września 2023 / pon.-czw.
9:00 / 10:00 / 11:00

Zanim zaczniemy chwalić cudze, poznamy i pochwalimy to, co nasze! Na dobry początek zapraszamy na spotkanie z koźlarzami z niedalekiej Wielkopolski. Wspólnie z naszymi gośćmi będziemy poznawać muzykę ludową tego regionu oraz zgłębiać tajniki gry na koźle. Oprócz tego sprawdzimy, co kryje się pod tajemniczą nazwą trio stroikowe oraz dowiemy się, co wspólnego z muzyką klasyczną ma polski folklor. Zajrzymy też pod wielkopolskie strzechy oraz do niezwykłej pracowni, w której instrumenty dęte dostają nowe życie.

NA CZTERECH STRUNACH ŚWIATA
23-26 października 2023 / pon.-czw.
9:00 / 10:00 / 11:00

W październiku czeka nas wyjątkowa muzyczna podróż. Wraz z zespołem FolkfoR wyruszymy na wycieczkę po krainie Morza Śródziemnego, by posłuchać, jak kolorowo brzmi tradycyjna muzyka ludowa tego pięknego regionu, a przy okazji – by dowiedzieć się co nieco o jego tradycji i kulturze. Poznamy też najmniejszy i największy instrument smyczkowy, zaprezentujemy instrumenty, których na co dzień nie zobaczycie w orkiestrze oraz namówimy kompozytora, by zdradził, skąd czerpie pomysły i czy spacer po lesie albo burzę z piorunami można zapisać w nutach.

NA GÓRALSKĄ NUTĘ!
13-16 listopada 2023 / pon.-czw.
9:00 / 10:00 / 11:00

W listopadzie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z muzyką polską. Na naszej scenie wystąpią bowiem goście „spod samiuśkich Tater”, czyli prawdziwa kapela góralska, która swoją energią potrafi rozruszać i rozweselić każdego. Wystąpi również kwartet smyczkowy, z altówką w roli głównej. Oprócz muzyki górali z Podhala posłuchamy znanych piosenek dla dzieci i najsłynniejszych pieśni kompozytorów polskich. Będzie też czas na gimnastykę… języka i językowe łamańce.

MUZYKA OD ŚWIĘTA
8-11 stycznia 2024 / pon.-czw.
9:00 / 10:00 / 11:00

Święta, święta i po świętach, ale nie u nas! My chętnie pozostaniemy jeszcze chwilę w świątecznym nastroju i posłuchamy najpiękniejszych kolęd z całego świata w wykonaniu wspaniałych młodych chórzystów. Przy okazji poszukamy śladów Bożonarodzeniowej tradycji w muzyce klasycznej, poznamy zwyczaje i zabawy związane z karnawałem oraz sprawdzimy, jak brzmi… nasze ciało. Bohaterem styczniowych audycji będzie fortepian, dla którego muzyka Mozarta to „Bułka z masłem”.

DAWNO, DAWNO TEMU
11-14 marca 2024 / pon.-czw.
9:00 / 10:00 / 11:00

W marcu wyruszymy w podróż do dalekiej przeszłości. Cofniemy się do epoki prawdziwych księżniczek i rycerzy z czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego. Sprawdzimy, jak wyglądał średniowieczny zamek, jak toczyło się życie jego mieszkańców oraz do jakiej muzyki tańczono na królewskich ucztach. Dowiemy się również, jak bawiono się w średniowiecznych miastach i wsiach. Do świata sprzed ponad sześciuset lat zabierze nas Julia Karpeta i dźwięki niezwykłej violi da gamba. Śladów dawnych czasów poszukamy również w muzyce współczesnej – wspólnie z kwartetem smyczkowym.

NA JEDWABNYM SZLAKU
15-18 kwietnia 2024 / pon.-czw.
9:00 / 10:00 / 11:00

Nasi kolejni goście – muzycy zespołu Etnoteka – zabiorą nas w fascynującą muzyczną podróż z Polski do Chin. Podążając wraz z nimi legendarną trasą kultur Jedwabnego Szlaku, przysłuchując się grze muzyków napotkanych na szlaku i oglądając barwne stroje oraz egzotyczne instrumenty, usłyszymy opowieści i ciekawostki o historii i kulturze odwiedzanych krajów. Poznamy również kolejny zespół kameralny – kwintet dęty, a przy okazji dowiemy się, co w orkiestrowym żargonie oznaczają nazwy „drewno” i „blacha”.

TAŃCOWAŁY WIOLONCZELE
27-29 maja 2024 / pon.-czw.
9:00 / 10:00 / 11:00

Na zakończenie, po wspaniałej serii podróży w czasie i przesrzeni, powrócimy do filharmonii i na naszą scenę zaprosimy naszych muzyków orkiestrowych, którzy zagrają w wyjątkowym składzie. Gwiazdami ostatniego naszego spotkania będą bowiem same wiolonczele! Poznamy tajemnice tego instrumentu, zobaczymy, jak powstaje oraz sprawdzimy, co łączy jego brzmienie z ludzkim głosem. Dowiemy się również, czy każdy taniec nadaje się do tańczenia i co wspólnego ma z tańcem muzyka klasyczna. Będzie też czas na rozruszanie ciała i wspólną zabawę.


BILETY:
20 zł / dziecko
opiekunowie – wstęp wolny

Zapisy na pierwsze audycje rozpoczną się 1 września 2023 i na każdy kolejny miesiąc będą prowadzone na bieżąco.

Kontakt w sprawie zapisów:
95 7392 700
95 7392 748

Regulamin udziału w Akademii Muzyki dostępny jest TUTAJ


Realizacja   Virtualnetia.com