MENU

piątek 23 listopada 2018
19:00
GENIALNY PAN B.
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Bohaterem wieczoru będzie uważany za następcę Bacha i Beethovena „trzeci z Panów B.” – Johannes Brahms. Ten nazywany klasykiem romantyzmu kompozytor narobił swoją twórczością sporo zamieszania w muzycznym świecie. Podczas gdy u innych wielkich twórców drugiej połowy XIX wieku roiło się od nowych, śmiałych koncepcji, Brahms z żelazną konsekwencją bronił beethovenowskiej tradycji i klasycznej dyscypliny. W pełni dowodzi tego symfoniczny w charakterze Koncert skrzypcowy D-dur (1878). Brahms, korzystając ze zdobyczy swojego wielkiego poprzednika, mistrzowsko zespolił w nim partię instrumentu solowego z orkiestrą. Dzieło najeżone trudnościami i obwołane po pierwszym wykonaniu „koncertem przeciwko skrzypcom” – uznawane jest dziś za jedno z największych, a jednocześnie najbardziej wymagających interpretacyjnie arcydzieł literatury skrzypcowej.
 
Duchowe pokrewieństwo kompozytora z wielkim klasykiem usłyszymy również w I Symfonii (1876). Dopięto jej nawet łatkę „dziesiątej” Beethovena. Dziś uznawana jest za najbardziej romantyczną ze wszystkich symfonii Brahmsa oraz wyraz jego artystycznej dojrzałości. Wieloletnie zmagania kompozytora z formą symfoniczną zaowocowały w Pierwszej klarowną konstrukcją i wielowymiarową muzyką, nasyconą głęboką myślą i szczerą emocją.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent
Jarosław Żołnierczyk / skrzypce
 
PROGRAM:
JOHANNES BRAHMS (1833-1897)
Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
I Symfonia c-moll op. 68

BILETY: 
45 zł / normalny
38 zł / ulgowy
32 zł / balkon

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

virtualnetia  projektowanie stron internetowych