MENU

piątek 7 lutego 2020
19:00
KONCERT KAMERALNY
WIOLINOWE OBLICZE BAROKU II
KONCERT KAMERALNY
kup bilet
Wiolinowe oblicze baroku spoglądać będzie na nas okiem wielkich mistrzów – Antonia Vivaldiego, Johanna Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Händla. Zabrzmi również muzyka mniej znanego Giovanniego Sammartiniego.
Koncerty z cyklu La Stravaganza (1714) są kwintesencją barokowego stylu „rudego księdza”. Zaskakują błyskotliwą wirtuozerią, różnorodnością charakteru oraz autentycznością
i bezpośredniością. Są również bardzo obrazowe i wyraziste kolorystycznie – gdzie trzeba – skrzą się barwami, gdzie trzeba – nabierają subtelności.
Zdobycze weneckiego twórcy na polu formy koncertowej stały się następnie źródłem dogłębnych studiów wielkiego kantora z Lipska. W Koncercie klawesynowym d-moll BWV 1052 (ok. 1738) Bach zachwyca przede wszystkim mistrzostwem instrumentalnej faktury i linii melodycznej, pozwalając delektować się wirtuozerią klawesynu od pierwszych do ostatnich taktów.
Dwie kolejne kompozycje to Sarabanda z Suity na klawesyn d-moll HWV 437 (1733) Händla oraz Sinfonia G-dur (1747?) Sammartiniego. Pierwsza jest jednym z najbardziej znanych utworów na klawesyn i jedyną sarabandą, którą kompozytor rozbudował o wariacje, a której temat w 1897 roku Johan Halvorsen zaaranżował na skrzypce i altówkę. Drugi z utworów to początki ważnego i potężnego rozdziału w muzyce – Sammartini bowiem jako pierwszy użył słowa „sinfonia” w odniesieniu do wieloczęściowych i samodzielnych utworów instrumentalnych, z których następnie w erze wielkich klasyków wyrósł gatunek symfonii klasycznej.
Koncert wzbogacony będzie o wykład poświęcony muzyce dawnego Landsbergu. Chcąc rzucić światło na muzyczną przeszłość naszych ziem, zaprosiliśmy do współpracy gorzowskiego regionalistę Roberta Piotrowskiego, który przedstawi wyniki zleconego przez Filharmonię nietypowego śledztwa, sięgającego nawet bardzo zamierzchłych czasów.

WYKONAWCY:
Krzysztof Garstka / klawesyn, prowadzenie zespołu
 
Kwartet smyczkowy Straordinario:
Miłosz Wieliński / I skrzypce
Agnieszka Wenda / II skrzypce
Joanna Głąb / altówka
Katarzyna Winkiewicz / wiolonczela
 
Robert Piotrowski / słowo

PROGRAM:
GIOVANNI BATTISTA SAMMARTINI (ok.1700-1775)
Sinfonia G-dur 
 
ANTONIO VIVALDI (1678-1741)
La Stravaganza nr 8 d-moll RV 249
La Stravaganza nr 4 a-moll RV 357
 
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Koncert na klawesyn nr 1 d-moll BWV 1052
 
JOHAN HALVORSEN (1864-1935) / GEORG FRIEDRICH HAENDEL (1685-1759)
Sarabanda z wariacjami w opracowaniu na kwartet i klawesyn

BILETY:
25 zł
20 zł z KARTĄ SENIORA

Wymiana i sprzedaż abonamentów rozpocznie się 3 września 2019 r.
Regularna sprzedaż biletów na koncerty rozpocznie się 17 września 2019 r.


-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

Realizacja   Virtualnetia.com