MENU

piątek 15 maja 2020
19:00
CAŁY TEN ROMANTYZM, KONCERT SYMFONICZNY
CAŁY TEN ROMANTYZM
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Romantyzm europejski niejedno ma imię, zwłaszcza gdy słucha się dzieł takich mistrzów jak Gioacchino Rossini, Felix Mendelssohn czy Franz Schubert. Każdy z nich za pomocą indywidualnego języka kreował swoje własne muzyczne światy, budząc i pielęgnując w nich ducha epoki.
Koncert rozpocznie błyskotliwa i porywająca melodyjnością Uwertura z opery Turek we Włoszech (1814) Rossiniego – mistrza włoskiej opery oraz króla operowych uwertur. Choć trwa niespełna dziesięć minut, dzieje się w niej wyjątkowo dużo – zarówno jeśli idzie o zapowiedź akcji opery, jak i samą kompozycję. Jak większość uwertur kompozytora, również i ta wymaga mistrzowskiego przygotowania poszczególnych instrumentalistów oraz całej orkiestry, grającej chwilami w zawrotnym tempie.
Koncerty fortepianowe Mendelssohna, choć wciąż pozostają w cieniu mistrzowskiego Koncertu skrzypcowego, z pewnością nie sprawią nikomu zawodu. Pierwszy z nich – Koncert fortepianowy g-moll (1830-31) wyróżnia się lekkością i improwizacyjnym charakterem, sprawiając wrażenie łatwości wykonania. Jednocześnie, za sprawą partii solowej, jest dziełem efektownym i wirtuozowskim, jak na romantyczny koncert przystało. W ogniwach skrajnych zachwyca błyskotliwymi pasażami, zaś w części środkowej – liryzmem i śpiewnością.
Z dorobku Franza Schuberta posłuchamy IV Symfonii c-moll (1816), którą napisał w wieku lat dziewiętnastu. Już po jej ukończeniu kompozytor dodał do partytury określenie „Tragiczna”, choć powód tego nie jest do końca znany, zwłaszcza że to stworzone w epoce romantyzmu dzieło przynależy duchowo do świata klasyków. To, co tragiczne odnajdujemy głównie w wolnym wstępie utworu, zaś całej Symfonii bliżej jest do jasnego oblicza klasycyzmu wiedeńskiego niż do romantycznego żywiołu emocji.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Zygmunt Rychert / dyrygent
Elżbieta Karaś-Krasztel / fortepian

PROGRAM:
GIOACHINO ROSSINI (1792-1868)
Uwertura Turek w Italii
 
FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1868)
Koncert fortepianowy g-moll op. 25
 
FRANZ SCHUBERT (1797-1828)
IV Symfonia c-moll D. 417

BILETY:
45 zł normalny
38 zł ulgowy
32 zł balkon

Wymiana i sprzedaż abonamentów rozpocznie się 3 września 2019 r.
Regularna sprzedaż biletów na koncerty rozpocznie się 17 września 2019 r.


-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

virtualnetia  projektowanie stron internetowych