MENU

piątek 15 maja 2020
19:00
CAŁY TEN ROMANTYZM, KONCERT SYMFONICZNY
KONCERT ODWOŁANY / CAŁY TEN ROMANTYZM
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
KONCERT ODWOŁANY

Romantyzm europejski niejedno ma imię, zwłaszcza gdy słucha się dzieł takich mistrzów jak Gioacchino Rossini, Felix Mendelssohn czy Franz Schubert. Każdy z nich za pomocą indywidualnego języka kreował swoje własne muzyczne światy, budząc i pielęgnując w nich ducha epoki.
Koncert rozpocznie błyskotliwa i porywająca melodyjnością Uwertura z opery Turek we Włoszech (1814) Rossiniego – mistrza włoskiej opery oraz króla operowych uwertur. Choć trwa niespełna dziesięć minut, dzieje się w niej wyjątkowo dużo – zarówno jeśli idzie o zapowiedź akcji opery, jak i samą kompozycję. Jak większość uwertur kompozytora, również i ta wymaga mistrzowskiego przygotowania poszczególnych instrumentalistów oraz całej orkiestry, grającej chwilami w zawrotnym tempie.
Koncerty fortepianowe Mendelssohna, choć wciąż pozostają w cieniu mistrzowskiego Koncertu skrzypcowego, z pewnością nie sprawią nikomu zawodu. Pierwszy z nich – Koncert fortepianowy g-moll (1830-31) wyróżnia się lekkością i improwizacyjnym charakterem, sprawiając wrażenie łatwości wykonania. Jednocześnie, za sprawą partii solowej, jest dziełem efektownym i wirtuozowskim, jak na romantyczny koncert przystało. W ogniwach skrajnych zachwyca błyskotliwymi pasażami, zaś w części środkowej – liryzmem i śpiewnością.
Z dorobku Franza Schuberta posłuchamy IV Symfonii c-moll (1816), którą napisał w wieku lat dziewiętnastu. Już po jej ukończeniu kompozytor dodał do partytury określenie „Tragiczna”, choć powód tego nie jest do końca znany, zwłaszcza że to stworzone w epoce romantyzmu dzieło przynależy duchowo do świata klasyków. To, co tragiczne odnajdujemy głównie w wolnym wstępie utworu, zaś całej Symfonii bliżej jest do jasnego oblicza klasycyzmu wiedeńskiego niż do romantycznego żywiołu emocji.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Zygmunt Rychert / dyrygent
Elżbieta Karaś-Krasztel / fortepian

PROGRAM:
GIOACHINO ROSSINI (1792-1868)
Uwertura Semiramida
 
FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1868)
Koncert fortepianowy g-moll op. 25
 
FRANZ SCHUBERT (1797-1828)
IV Symfonia c-moll D. 417

BILETY:
45 zł normalny
38 zł ulgowy
32 zł balkon

Wymiana i sprzedaż abonamentów rozpocznie się 3 września 2019 r.
Regularna sprzedaż biletów na koncerty rozpocznie się 17 września 2019 r.


-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.

 

Realizacja   Virtualnetia.com