MENU

piątek 26 lutego 2021
19:00
MOZART i BEETHOVEN. SIŁA GENIUSZU
KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
 
Ludwig van Beethoven – cudowne dziecko z Bonn – od najmłodszych lat marzył o podróży do Wiednia i spotkaniu z największym żyjącym wówczas kompozytorem – Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Jego marzenie spełniło się w 1787 roku. Z listem polecającym od znajomego Mozarta – Maxa Franza – siedemnastoletni Beethoven dostał się do domu swego idola, gdzie podczas spotkania wykonał fragment własnej kompozycji. Utwierdzony, co do talentu młodego Beethovena Mozart zgodził się zostać jego nauczycielem. Niestety, splot nieszczęśliwych okoliczności związanych z chorobą matki sprawił, że Beethoven zmuszony był powrócić niedługo potem do Bonn. Gdy następnym razem – w listopadzie 1792 roku – przybył ponownie do  Wiednia, Mozart już nie żył. Podziw Beethovena dla muzyki Mistrza pozostał jednak niezachwiany do końca jego dni, mimo że nie było im dane już więcej się spotkać.
 
O sile geniuszu obu kompozytorów pisać można oczywiście nieskończenie wiele. Lecz gdzie jej szukać, jeśli nie w muzyce? Jak ją sławić, jeśli nie koncertem?  Na początek zatem – uroczysta w charakterze uwertura do opery Łaskawość Tytusa (La clemenza di Tito, 1791), w której Mozart, zarysowując muzycznie intrygę  i sens akcji scenicznej, mistrzowsko wprowadza w nastrój całego dzieła.  Następnie – III Koncert fortepianowy c-moll (1802) Beethovena – uznawany za jedno z pierwszych dzieł kompozytora, w których świadomie i nader dojrzale wypowiedział się za pomocą własnego muzycznego stylu i języka, wreszcie Mozart po raz drugi i jego Symfonia C‑dur „Linzka” KV 425 (1783), której na poły uroczysty, na poły serenadowy charakter oscyluje między beztroską wesołością a patetycznym rozmarzeniem.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Przemysław Fiugajski / dyrygent
Aleksandra Świgut / fortepian  

PROGRAM:
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
Uwertura z opery Łaskawość Tytusa
 
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
III koncert fortepianowy c-moll op. 37

WOLFGANG AMADEUS MOZART 
Symfonia C-dur "Linzka" KV 425


Szanowni Państwo,

przed uczestnictwem w wydarzeniu odbywającym się w Filharmonii Gorzowskiej prosimy o zapoznanie się z aktualnymi
Zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi udziału w wydarzeniach organizowanych
w Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonii Gorzowskiej w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Zakup biletu na koncert oznacza ich akceptację.
 
W trosce o wspólne bezpieczeństwo prosimy zwłaszcza o przestrzeganie następujących reguł:
  1. W celu punktualnego rozpoczęcia wydarzenia z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur przyjętych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, prosimy o przybycie do Filharmonii najpóźniej do 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia.
  2. Pamiętajmy, by wchodząc do Filharmonii zdezynfekować ręce płynem dezynfekującym dostępnym przy wejściu do budynku.
  3. Osoby uczestniczące w wydarzeniu są zobowiązane do złożenia pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. By usprawnić procedurę wejścia do budynku prosimy, by wypełnione oświadczenie przynieść uzupełnione ze sobą. Wzór oświadczenia do pobrania znajdą Państwo poniżej. Można też wypełnić je na miejscu przed wejściem do Filharmonii – proszę w tym celu przynieść ze sobą własny długopis.
  4. Wszystkie osoby uczestniczące w wydarzeniu zostaną poddane czynności pomiaru temperatury ciała przy wejściu do budynku Filharmonii.
  5. W budynku Filharmonii obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz przestrzegania dystansu społecznego 1,5 m.
Dziękujemy za zrozumienie. Do zobaczenia w Filharmonii.
 
Oświadczenie o stanie zdrowia_COVID-19

-------------------------------------

Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.


 
virtualnetia  tworzenie stron internetowych