MENU

piątek 10 listopada 2023
19:00

FANTAZJE NA TEMAT WOLNOŚCI
NIEPODLEGŁOŚCIOWY KONCERT SYMFONICZNY
kup bilet
Polonezy Ogińskiego powstały pod koniec II wojny światowej. Sięgając po XVIII-wieczne melodie, Roman Palester z modernisty stał się piewcą przeszłości. Od chwili entuzjastycznego przyjęcia w 1945 Polonezy były najpopularniejszym utworem w katalogu PWM, jednak po emigracji Palestra za granicę – stały się (jak i reszta jego twórczości) utworem zakazanym.
 
Po prawykonaniu Fantazji na tematy polskie Chopina wywoływano aż czterokrotnie na scenę Teatru Wielkiego w Warszawie. Niedługo potem Fryderyk opuścił ojczyznę; wraz z wybuchem powstania listopadowego dla Królestwa Polskiego zaczęła się nowa epoka – to, co minęło, pozostało w muzyce.
 
Z kolei sukces Halki oznacza początek polskiej społecznie zaangażowanej opery narodowej. Tańce góralskie to nie tylko folklorystyczne stylizacje, ale – w kontekście dramaturgii całej opery – krótkie wytchnienie w jej tragicznej narracji.
 
Radość życia i optymizm to cechy na wskroś modernistycznej stylizacji, jaką stanowi IV Symfonia Szymanowskiego. Czerpiąc z polskich tańców, kompozytor postawił zupełnie nowe, fascynujące wyzwania przed polską sztuką: pokazał, że z tradycji może wypływać muzyka wręcz futurystyczna.
 
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Adam Kośmieja / fortepian
Przemysław Fiugajski / dyrygent
 
ROMAN PALESTER (1907-1989)
Polonezy Ogińskiego na małą orkiestrę
 
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13
 
STANISŁAW MONIUSZKO (1819-1872)
Tańce góralskie z opery Halka
 
KAROL SZYMANOWSKI (1882-1937)
IV Symfonia Koncertująca
na fortepian i orkiestrę op. 60
 
 
BILETY:
55 zł normalny
45 zł ulgowy
35 zł balkonKoncert przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w ramach programu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.                                                   


 
Realizacja   Virtualnetia.com