MENU

"Malawski-Palester. Ślad ocalony"

W ramach programu Muzyczny Ślad Filharmonia Gorzowska planuje realizację jednopłytowego albumu „Malawski – Palester. Ślad ocalony”. Strategicznym celem projektu będzie zarejestrowanie i wydanie w formie wydawnictwa płytowego pozostającej dotąd w zapomnieniu muzyki do filmu Jerzego Zarzyckiego, który istniał w dwóch wersjach, pod dwoma różnymi tytułami („Robinson warszawski” / „Miasto nieujarzmione”), do których muzykę w połowie ubiegłego wieku napisało dwóch wybitnych polskich kompozytorów: Artur Malawski („Robinson warszawski”) i Roman Palester („Miasto nieujarzmione”).
Pomysł zrealizowania projektu zrodził się po dotarciu do dwóch partytur z zapisem tejże muzyki, której los w latach 50. XX wieku zdeterminowały decyzje ówczesnych władz polskiej kinematografii podporządkowanej założeniom socrealizmu i traktowanej jako narzędzie ideologii i propagandy partii komunistycznej. Nagranie tego albumu będzie więc miało, poza wartością muzyczną i artystyczną, również wartość historyczną, gdyż odkryje przez wiele lat nieobecną w obiegu muzykę, ocalałą za sprawą dwóch szczęśliwie zachowanych partytur.
Będzie to kontynuacja i kolejny krok Filharmonii Gorzowskiej w stronę rozwijania działalności nagraniowej. Planujemy nagrać i wydać płyty w nakładzie 500 szt.Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Muzyczny ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Nazwa programu: Muzyczny ślad 2022
Nazwa zadania: Album „Malawski – Palester. Ślad ocalony”
Dofinansowanie: 40.000 zł
Całkowita wartość: 124.000 zł

Realizacja   Virtualnetia.com