MENU

Po francusku, niebanalnie

Dwoje muzyków, których wspólną cechą jest ciekawość odkrywania nowej muzyki i nowych kombinacji dźwięków. Jednocześnie osób obdarzonych artystyczną odwagą, które zdecydowały się, jak sami mówią, na dość niebezpieczną przygodę.  FaKe Duo  to Gaelle Dohen, pochodząca z Francji flecistka oraz Tomasz Żymła, polski klarnecista basowy. W Gorzowie wystąpią z niecodziennym  zestawieniem instrumentów i zaskakującym repertuarem. O szczegółach mówi Gaelle Dohen.

Jak to się stało, że powstał FaKe Duo?
Gaelle Dohen: Spotkaliśmy się w 2010 roku w Amsterdamie, gdzie oboje odbywaliśmy roczne stypendium w Ligeti Academy (kurs wykonawstwa muzyki współczesnej prowadzony przez zespół Asko/Schönberg Ensemble). Przez cały ten czas graliśmy tam wyłącznie muzykę współczesą z artystami z całego świata. Tomasz przyjechał do Holandii aby kontynuować naukę na klarnecie basowym w Royal Conservatory w Hadze pod okiem Erika van Deuren.  Ja znalazłam się w tym samym miejscu i w tym samym czasie – rozpoczynałam wówczas studia w klasie fletu Benoit Fromanger.  W Ligeti Academy Tomek przez większość czasu grał na klarnecie basowym, który do tej pory kojarzył mi się głównie z orkiestą symfoniczną. Odkąd jednak poznałam jego możliwości we współczesnych kompozycjach zrozumiałam jaki potencjał drzemie w tym wspaniałym instrumencie.

Jak powstawał repertuar koncertu?
G. D.: W literaturze muzycznej można znaleźć kompozycje napisane na flet i klarnet autorstwa takich kompozytorów jak Kummer, Villa Lobos, Carter, Jolivet i inni. My jednak szukaliśmy utworów na flet i klarnet basowy, a to już niemal zadanie niemożliwe. Tak więc zdecydowałam się na dokonanie transkrypcji utworów pisanych oryginalnie na takie kombinacje instrumentów jak: flet-wiolonczela, klarnet – wiolonczela, flet-gitara, flet-fagot, skrzypce-wiolonczela.  Oznacza to, że publiczność może znać te kompozycje, ale w zupełnie innym brzmieniu. Będzie to dla mnie szególnie ciekawe doświadczenie podczas koncertu wystąpić nie tylko w roli muzyka, ale również aranżera.

Jakie utwory zagracie?
G. D.: Zagramy wyłącznie dzieła francuskich kompozytorów. Taka była sugestia dyrektora artystycznego, a dla mnie jako Francuski zawsze jest ogromną przyjemnością granie muzyki z mojej ojczyzny i sprawianie, by publiczność się nią zainteresowała. Ponadto francuska muzyka naprawdę bardzo pasuje do duetu flet- klarnet basowy. Zagramy kompozycje z lat 60-tych XX wieku Andre Jolivet i Pierra Gabaye, a także dzieła z początku XX wieku - Caude Debussyego, Maurica Ravela i Arthura  Honeggera. To będzie prawdziwy wachlarz – od 1701 roku i dzieła Marina Marais, po utwór z roku 1996 autorstwa Erica Tanguy. Zaprosimy więc w podróż w głąb historii muzyki francuskiej i to w towarzystwie nietypowego duetu.
 
Koncert kameralny „W parze z muzyką”, 5 kwietnia, godz. 19.00, bilety: 25zł

Realizacja   Virtualnetia.com