MENU

W Filharmonii Gorzowskiej podpisano umowę o współprowadzeniu instytucji

W poniedziałek w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej miało miejsce uroczyste podpisanie umowy, na mocy której miasto Gorzów Wielkopolski przez kolejne trzy lata będzie współprowadziło z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego największą instytucję kultury w mieście i jednocześnie najmłodszą filharmonię w Polsce. Umowę podpisali wiceprezes Rady Ministrów prof. Piotr Gliński oraz prezydent miasta Jacek Wójcicki. W uroczystości uczestniczyli również poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Rafalska, poseł na sejm Elżbieta Płonka, wojewoda lubuski Władysław Dajczak oraz dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanna Pisarewicz.

„Podpisujemy dziś umowę o współprowadzeniu Filharmonii Gorzowskiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miasto Gorzów Wielkopolski. Bezpośrednia współpraca z Ministerstwem oznacza większe szanse rozwojowe dla Filharmonii” - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński. Podczas uroczystości podpisania umowy wicepremier podkreślił także, że gwarantuje ona nie tylko systemowe wsparcie z budżetu państwa w wysokości 1,3 mln zł rocznie, ale daje także możliwość wnioskowania o dotacje na konkretne inwestycje. Szef resortu kultury podkreślił, że Filharmonia Gorzowska, jest drugą instytucją w regionie, która uzyskała współprowadzenie z budżetu MKiDN.
"Kryterium podstawowym przy współprowadzeniu jest jakość instytucji. Filharmonia Gorzowska, wybudowana w 2011 roku, jest najmłodsza polską filharmonią. Piękna i bardzo funkcjonalna, a dodatkowo odznaczająca się istotnym rysem od samego początku prowadzi bardzo dobrze rozwiniętą działalność edukacyjną na terenie całego województwa" – powiedział prof. Piotr Gliński.

„Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o to, by nasza, pięknie rozwijająca się Filharmonia zyskała wsparcie finansowe z zewnątrz, żeby nie tylko miasto uczestniczyło w finansowaniu jej działalności. Dzięki ogromnym staraniom europoseł Elżbiety Rafalskiej, poseł Elżbiety Płonki, dyrektor Filharmonii Joanny Pisarewicz i licznej grupy pracowników Urzędu Miasta celebrujemy dziś finał naszych rozmów, czyli wsparcia Ministerstwa Kultury na poziomie 20 procent budżetu filharmonii”.- podkreślił podczas uroczystości Prezydent Miasta Jacek Wójcicki. „Jestem wdzięczny Panu Wiceprezesowi Rady Ministrów, Piotrowi Glińskiemu, za przychylność, dzisiejszą obecność i docenienie dotychczasowej działalności naszej sztandarowej instytucji kultury – Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej. Jestem przekonany, że nasza współpraca zaowocuje jej dalszym rozkwitem.” – dodał Prezydent.

„Korzyści i szanse dla Filharmonii wynikające z zawarcia umowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego to przede wszystkim możliwość poszerzenia oferty koncertowej i edukacyjnej, a także zwiększenie prestiżu naszej instytucji. Bardzo się cieszę, że dostrzeżono potencjał Filharmonii Gorzowskiej – najmłodszej filharmonii w Polsce. Wsparcie naszej działalności to ważny impuls do dalszego rozwoju i szansa na podjęcie kolejnych kroków w kreowaniu jej wysokiego poziomu artystycznego”. - powiedziała Joanna Pisarewicz, dyrektor Filharmonii Gorzowskiej.

Filharmonia Gorzowska to już 39. instytucja artystyczna współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa będzie obowiązywała do 31 grudnia 2025 roku, z możliwością jej przedłużenia.


fot. Łukasz Kulczyński
Realizacja   Virtualnetia.com