MENU

Kameralnie w Dzień Niepodległości


11 i 12 listopada Filharmonia Gorzowska zaprasza na dwa wyjątkowe wydarzenia związane z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 12 listopada odbędzie się Patriotyczny koncert familijny, zaś dzień wcześniej – koncert kameralny „Melodie wolności” w wykonaniu kwartetu smyczkowego Con Amabile. Rozmawiamy z Darią Krzysztoń, która w kwartecie gra na skrzypcach.

US: Obecny sezon artystyczny to w Filharmonii Gorzowskiej przede wszystkim klasyka w najlepszym wydaniu. I to nie tylko w wykonaniu całej orkiestry. Nowością jest cykl koncertów kameralnych, dzięki któremu muzycy mają okazję zaprezentować się w mniejszych składach i jednocześnie w innym repertuarze. To wyróżnienie dla muzyków?
Daria Krzysztoń (skrzypce):  Tak, z  całą pewnością cykl koncertów kameralnych jest pewnego rodzaju wyróżnieniem, choć równocześnie wymaga dodatkowego nakładu pracy i poświęcenia. Jest też wyzwaniem, które daje radość i satysfakcję.
 
US: 11 listopada w specjalnym niepodległościowym koncercie usłyszymy kwartet smyczkowy Con Amabile. To skład, w którym gracie i koncertujecie Państwo już od dawna.
 
DK: Kwartet Smyczkowy Con Amabile powstał w 2008 roku. W przyszłym roku zatem będziemy obchodzić  10 lat jego działalności. 2018 rok będzie jednak wyjątkowym przede wszystkim ze względu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
US: Data koncertu jest więc również nieprzypadkowa?
 
DK: Dla mnie osobiście jest to bardzo ważne święto. Co roku, 11 listopada, wraz z przyjaciółmi urządzaliśmy spotkania patriotyczne, podczas których wspólnie ucztowaliśmy, śpiewaliśmy i graliśmy polskie pieśni. Są one bardzo piękne – wzruszające i pełne nostalgii, bądź też żwawe i zagrzewające do walki. Wpisują się w szeroki wachlarz wspaniałej twórczości patriotycznej
                                              
US: Jakie kompozycje usłyszymy podczas koncertu?
 
DK: Szalenie trudno było wybrać zaledwie kilka pozycji. Nawiązując do ważnych wydarzeń historycznych, pragnęłam zaprezentować takie utwory jak na przykład: „Bogurodzica”, „Mazurek Dąbrowskiego”,  „Rozmaryn”,  „My, pierwsza brygada”, „Serce w plecaku”,  „Czerwone maki” czy „Warszawskie dzieci”. W repertuarze koncertu znajdą się m.in.: hymny, pieśni legionowe, pieśni partyzanckie, a także muzyka z polskich filmów, które były bogate w wątki patriotyczne.
 
US: Czy utwory, które zagracie – często dobrze wszystkim znane, oparte na prostej linii melodycznej – łatwo dało się opracować na skład kwartetu smyczkowego? Jakim kluczem kierowaliście się przy doborze utworów?
 
DK: Bardzo zależało mi na tym, aby aranżacje nie zniekształciły piękna melodii oraz harmonii, a także by odzwierciedliły naturalny charakter pieśni. Musieliśmy zresztą zapytać autorów bądź ich spadkobierców o zgodę na wykorzystanie utworów. Pan Włodzimierz Korcz po wysłuchaniu w naszym wykonaniu „Żeby Polska była Polską” napisał: „Aranżacja absolutnie nie narusza konwencji, słychać wręcz starania, żeby emocjonalność utworu była taka, jak w przekazie słownym. Doceniam również wierność transkrypcji w stosunku do oryginału.”
 
US: Dlaczego warto przyjść na koncert?
DK: Przede wszystkim dlatego, aby wspólnie z nami świętować, aby cieszyć się wolnością, aby w duchu podziękować tym, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę, aby odbudowywać to, co przez lata komunizmu zostało wypaczone, aby rozradować serce z dumy, iż jest się Polakiem. Tak, ten koncert jest adresowany do Każdego, kto czuje się Polakiem, niezależnie od wieku.
 
 
 
MELODIE WOLNOŚCI
KONCERT KAMERALNY 11 LISTOPADA, GODZ. 19.00
 
Kwartet smyczkowy Con Amabile: 
Daria Krzysztoń / I skrzypce
Miłosz Wieliński / II skrzypce
Paweł Gaca / altówka
Katarzyna Olejnik / wiolonczela

W programie m.in.:
Bogurodzica (muz. autor nieznany)
Mazurek Dąbrowskiego (muz. melodia ludowa?)
Pierwsza Brygada (muz. melodia Marsza Kieleckiego)
Rozkwitały pąki białych róż (muz. Mieczysław Kozar-Słobódzki)
Warszawskie dzieci (muz. Andrzej Panufnik)
Czerwone maki na Monte Cassino (muz. Alfred Schütz)
i inne.

BILETY: 15,00 zł
 
 
 
PATRIOTYCZNY KONCERT FAMILIJNY
 
WYKONAWCY:
Beata Gramza / sopran
Chór Cantabile Miejskiego Centrum Kultury
Jadwiga Kos / przygotowanie chóru
Chór I st. Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego
Elżbieta Tomasińska / przygotowanie chóru
Chór II st. Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego
Aleksandra Piśko / przygotowanie chóru
Chór I st. Szkoły Muzycznej I st. im. Władysława Ciesielskiego
Joanna Jedut-Jabłońska / przygotowanie chóru
Orkiestra II st. Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego
Eugeniusz Dąbrowski / dyrygent
Nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego i Szkoły Muzycznej I st. im. Władysława Ciesielskiego
Anetta Rajewska / scenariusz
Michał Grabowski / opracowanie muzyczne
 
Anetta Rajewska i Michał Grabowski / prowadzenie koncertu
W programie koncertu m. in.  My, Pierwsza Brygada, Rozkwitały pąki białych róż, Przybyli ułani pod okienkoBILETY: 
10 zł / bilet ulgowy dla dziecka (do 16 lat)
15,00 zł / bilet normalny dla opiekuna
20,00 zł / bilet normalny indywidualny
55,00 zł / bilet rodzinny (dla sześciu osób, w tym maksymalnie dwóch dorosłych – dostępny tylko w kasach biletowych)
Realizacja   Virtualnetia.com