MENU

« <  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ...  > »

Odszedł Maestro Jacek Kraszewski

14.01.2021

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Maestro Jacka Kraszewskiego, znakomitego dyrygenta, który od kwietnia 2017 roku kierował Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej.
Był długoletnim dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie, dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz cenionym wykładowcą akademickim.
 
Łączymy się w żalu z Rodziną i Najbliższymi oraz wszystkimi, którym brak będzie Jego obecności na scenie, w sali wykładowej i w życiu.
 
Dyrektor Filharmonii Gorzowskiej
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Pracownicy Filharmonii Gorzowskiej

      
fot. Katarzyna Chorążyczewska

Urodził się w Szczecinie, był absolwentem szczecińskich szkół muzycznych w klasie skrzypiec. W latach 1965-1973 był chórzystą Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”, prowadzonego przez Jana Szyrockiego. W latach 1976-1978 był skrzypkiem orkiestry symfonicznej Państwowej Filharmonii Szczecińskiej im. M. Karłowicza. W latach 1978-1982 studiował w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Witolda Krzemieńskiego. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem oraz nagrodę rektora. Już podczas drugiego roku studiów debiutował jako dyrygent na koncertach symfonicznych z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, zyskując wysokie uznanie zespołu, publiczności i krytyki.

W latach 1978-1992 związany był z Operą i Operetką w Szczecinie jako skrzypek, dyrygent, a od 1989 roku – dyrektor naczelny i artystyczny. Z zespołem tym wielokrotnie występował w Austrii, Danii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii oraz we Włoszech. Był w tym czasie częstym gościem Landestheater Dessau, gdzie prowadził m.in. Halkę, Traviatę, Toscę, Madame Butterfly i inne. Współpracował również jako kierownik muzyczny i aranżer z teatrami dramatycznymi Szczecina, równolegle prowadził działalność koncertową jako dyrygent Filharmonii Szczecińskiej. Był jednym z inicjatorów i organizatorów Festiwalu Muzyki Współczesnej „Młoda Muzyka Polska”, który odbywał się w latach 1985-1987 w Szczecinie. Koncertował z tak wybitnymi solistami, jak m.in.: Andrzej Bauer, Julius Berger, Beata Bilińska, Nancy Casanova, Halina Czerny-Stefańska, Ewa Czermak, Barbara Hesse-Bukowska, Krzysztof Jakowicz, Krzysztof Jabłoński, Stefan Kamasa, Kevin Kenner, Adam Klocek, Izabela Kłosińska, Adam Kruszewski, Barbara Kubiak, Konstanty Andrzej Kulka, Roman Perucki, Ewa Podleś, Agnieszka Rehlis, Agata Szymczewska, Tomasz Strahl, Romuald Tesarowicz, Lew Własenko, Michaił Woskresienski, Adam Zdunikowski, Tadeusz Żmudziński. Pod jego batutą debiutował jeden z najwybitniejszych dziś skrzypków młodego pokolenia – Bartłomiej Nizioł.

W latach 1982-1987 pracował jako asystent w Akademii Muzycznej w Poznaniu – Filia w Szczecinie. W latach 1993-1996 pracował jako dyrygent w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, pełniąc w nim, w sezonie artystycznym 1994/1995, obowiązki dyrektora artystycznego. Od 1994 roku współpracował z Polską Operą Telewizyjną we Wrocławiu, z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu oraz z zespołem Ballet Classique de Paris. W latach 1993-1998 był dyrektorem artystycznym letnich Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych, odbywających się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Z tworzoną podczas nich orkiestrą symfoniczną koncertował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu w Kamieniu Pomorskim. Od 1998 roku był dyrygentem młodzieżowej Polsko-Niemieckiej Orkiestry Symfonicznej „Pomerania”. Współpracował też z Telewizją Polską, opracowując programy poświęcone operze, baletowi i muzyce symfonicznej. Był częstym gościem polskich i zagranicznych zespołów symfonicznych i operowych. W latach 2005-2007 był zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Operze na Zamku w Szczecinie. W listopadzie 2013 został dyrygentem Szczecińskiego Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego. Był profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie.
Od kwietnia 2017 był dyrygentem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.

 

Filharmonia podsumowuje 2020 rok

04.01.2021
9 koncertów symfonicznych w sali koncertowej i 5 w internetowym streamingu, łącznie ponad 10 tys. odbiorców. Do tego koncerty kameralne, familijne, działania edukacyjne oraz projekty szyte specjalnie na miarę tego trudnego, 2020 roku. Choć był inny, niż poprzednie lata, rok 2020 pokazał, że kultura i muzyka klasyczna są czymś czego bez wątpienia potrzebujemy. W każdej formie.

OGŁOSZENIE NA KANDYDATA NA STANOWISKO DYREKTORA CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ - FILHARMONIA GORZOWSKA

16.09.2020
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko
Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska, z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.

Zarządzenie nr 242/ W/II/2020 Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 15 września 2020r.

Zaśpiewaj i zagraj z Filharmonią Gorzowską

28.07.2020
Z przyjemnością informujemy, że wystartował w sieci nasz nowy projekt [DO ZOBACZENIA]. W ramach jego realizacji zachcamy miłośników muzyki w każdym wieku do różnego rodzaju aktywności w Internecie.
Na początek prosimy o uwagę dzieci i rodziców oraz młodych muzyków.

KASA FILHARMONII OTWARTA

01.07.2020
Szanowni Państwo,
 
informujemy, że od 1 lipca 2020 r. kasa biletowa Filharmonii będzie ponownie otwarta.
W okresie wakacyjnym czynna będzie od wtorku do czwartku od godz. 12:00 do 16:00.
 
W czasie wizyty w Filharmonii Gorzowskiej dla naszego wspólnego bezpieczeństwa proszę pamiętać o kilku zasadach.

REGULAMIN KONKURSU Z OKAZJI DNIA DZIECKA

31.05.2020
Regulamin konkursu „Dzień Dziecka” na Instagramie


ODWOŁANE KONCERTY – KOMUNIKAT

26.03.2020
Szanowni Państwo,
w związku z decyzją Rządu o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury informujemy, że w Filharmonii Gorzowskiej odwołane zostają koncerty i wydarzenia zaplanowane na czerwiec. Ze względów bezpieczeństwa nadal zamknięty będzie budynek Filharmonii, nieczynna będzie także kasa. O zmianach decyzji dotyczących funkcjonowania instytucji będziemy Państwa informować na bieżąco. Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału w serwisie Facebook.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu pod numerem tel. 533 343 316 lub 95 7392700.


ODWOŁANE KONCERTY – KOMUNIKAT

16.03.2020
Szanowni Państwo,
w związku z komunikatami i zarządzeniami  władz państwowych oraz miejskich o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich marcowych wydarzeń i koncertów w Filharmonii Gorzowskiej.
Mając na uwadze bezpieczeństwo melomanów i pracowników Filharmonii, podjęliśmy decyzję o zamknięciu budynku. Nieczynna będzie także kasa Filharmonii.

KOMUNIKAT WOJEWODY

05.03.2020
W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 w Europie i rosnącym niepokojem społeczeństwa wywołanym jego możliwymi skutkami informuję, że wszelkie informacje dotyczące koronawirusa znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, w zakładce „co musisz wiedzieć o kornawirusie”
 
Numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie  można uzyskać informacje w sytuacji podejrzenia zagrożenia koronawirusem 800 190 590
 
Unikanie dezinformacji i przekazywanie komunikatów z rzetelnych i sprawdzonych źródeł pomoże zarówno administracji rządowej jak i samorządowej uniknąć wielu problemów oraz skupić się na zadaniach związanych z reagowaniem na rozwojową sytuację.
 
Wojewoda lubuski,  Władysław Dajczak

KONCERTY ODWOŁANE

05.03.2020
Szanowni Państwo,
w związku z dezyczją rządu RP koncerty oraz działalnosć edukacyjna Filharmonii Gorzowskiej w okresie do 31 marca zostają zawieszone.
« <  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ...  > »
Virtualnetia.com   projektowanie stron internetowych